Vysadili si vlastní sad, suší ovoce a vyrábí mošty. Na Statku Cidlina moderně navazují na tradici

Reflex
Sdílejte článek
Vysadili si vlastní sad, suší ovoce a vyrábí mošty. Na Statku Cidlina moderně navazují na tradici

Na okraji Českého ráje nedaleko Jičína najdete Statek Cidlina, kde Vojtěch a Markéta Drahoňovští od roku 2017 hospodaří v režimu ekologického zemědělství. Manželé tu pěstují ovoce, zeleninu, květiny a věnují se také chovu včel. Vedle toho provozují veřejnou moštárnu, díky níž místo slouží i ke společenskému setkávání a odpočinku. Více o statku se dozvíte v našem videu.

Obnovený, nově vysázený ovocný sad po 40 letech navazuje na rodinnou tradici pěstování ovoce a kombinuje vysokokmenné stromy s nižšími tvary starých i dnešních odrůd. Mimo péči o sady zde majitelé také chovají včely, které se s nimi dělí o nasbíraný med, pyl, propolis i vosk. Ovoce, zelenina a všechny ostatní produkty dotváří podobu statku, jehož záměrem je kvalitní živobytí, péče o krajinu, podpora místního podnikání a obyvatel.

Velkým lákadlem je provoz moštárny a sušárny, který se opírá o tradiční postupy a kvalitu zpracovaného ovoce ze sadu. Lisování probíhá na horizontálním lisu, získaná šťáva se poté pasterizuje a výsledné mošty se plní do lahví nebo bag-in-boxů. Suší se zde na sítech ve skříňové sušárně, a to i při nižších teplotách pro zachování enzymů a vitamínů. „Kromě toho, že zde zpracováváme vlastní produkci, poskytujeme moštárnu k využití také veřejnosti. Zákazníci k nám po předchozí domluvě přijedou s vlastním ovocem nebo zeleninou a my už se o následné zpracování a výrobu moštu či křížal postaráme za ně,“ vysvětluje Vojtěch Drahoňovský a dále přibližuje filozofii podniku: „Náš statek je místem práce, proměny a zvelebování kraje. Zároveň má sloužit také k odpočinku, znovunabytí sil a nalezení rovnováhy.

Inspiraci rodinný podnik získal v agrolesnických a permakulturních systémech hospodaření, které v sobě snoubí zdravou přírodu a smysluplnou produkci potravin. Kromě vlastními silami vyprodukovaných dobrot statek rovněž nabízí výrobky dalších ekologických hospodářů, které si tak můžete nakoupit přímo ve dvoře manželů Drahoňovských. Pokud byste rádi některý z produktů farmy ochutnali, ale nemáte zrovna cestu kolem, z pohodlí domova si je můžete objednat i prostřednictvím jejich e-shopu.

Více informací zde

Zdroj: Reflex.cz

Přečteno: 87x