Senátní komise pro rozvoj venkova podpořila novely zemědělských zákonů

ČTK
Sdílejte článek
Senátní komise pro rozvoj venkova podpořila novely zemědělských zákonů

Senátní komise pro rozvoj venkova ve středu podpořila novelu zákona o ekologickém zemědělství, která kromě jiného prodlužuje platnost certifikátů ekologického zemědělství. Doporučila schválit i novelu zákona o ochraně chmele, která modernizuje evidenci chmelnic, a také novelu veterinárního zákona zavádějící evidenci psů v centrální evidenci. V souvislosti s poslední uvedenou novelu však vznesla komise některé výhrady. ČTK to řekli zpravodajka k této předloze Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) a předseda komise Jiří Vosecký (Starostové a nezávislí). Senát má novely schvalovat v příštím týdnu.

Novela veterinárního zákona přichází s tím, že psi budou registrováni v centrální evidenci, kterou bude provozovat Komora veterinárních lékařů. Veterináři do evidence zanesou identifikační údaje chovatele a jeho zvířat při jejich očipování nebo očkování. Přístup do evidence budou mít nejen veterináři, ale také orgány veřejné moci a částečně i chovatelé.

Podle Vítkové je mimo jiné třeba, aby Státní veterinární správa, vzhledem k tomu, že novelou získá nové kompetence, zajistila navýšení počtu pracovníků. Pokládá také za nezbytné, aby vznikla komise odborníků, která bude řešit problematiku bezprizorních zvířat v obcích.

"Já sama jsem se setkala i s problémem, kdy lidé v bytovkách mají víc psů. A není to tak, že to jsou domácí miláčci, ale oni mají vlastně jakousi množírnu a pak ty pejsky prodávají. A když si na to stěžují sousedé, třeba kvůli hluku nebo zápachu, tak v podstatě není jak tuto věc napravit," popsala další z problémů.

Vosecký uvedl, že již nyní existuje několik soukromých registrů psů a je otázkou, jak se data z nich přesunou do nově vzniklého registru. Nový registr má nyní pořídit veterinární správa ve veřejné soutěží za peníze ze státního rozpočtu. Nyní jde podle senátora o to, jaký bude poplatek u veterináře za registraci, kterou provede například při očkování psa.

"Já sama jsem se setkala i s problémem, kdy lidé v bytovkách mají víc psů. A není to tak, že to jsou domácí miláčci, ale oni mají vlastně jakousi množírnu a pak ty pejsky prodávají. A když si na to stěžují sousedé, třeba kvůli hluku nebo zápachu, tak v podstatě není jak tuto věc napravit."

Jaromíra Vítková

Novela zákona o ochraně chmele, kterou komise rovněž doporučila schválit, má za cíl hlavně modernizovat evidenci chmelnic. Změny mají také přispět k zajištění odrůdové pravosti a kvality chmele. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) získá podle předlohy možnost zaměřit se při kontrolách na ověření údajů uvedených v evidenci chmelnic. Vosecký řekl, že tato novela je v souladu se zájmy chmelařů a komise ji podpořila bez problémů.

Novelu zákona o ekologickém zemědělství, která především prodlužuje platnost certifikátu biopotravin nebo bioproduktů, komise také doporučila schválit v předložené podobě. "Bylo to bez problémů," poznamenal Vosecký. Návrh současně zvyšuje horní hranici peněžité pokuty za klamání spotřebitele v souvislosti s prodejem výrobků označených tak, že pocházejí z ekologického zemědělství. Na návrh sněmovního zemědělského výboru vložili poslanci do zákona novou povinnost poskytovatelů přístupu k internetu, kteří budou muset blokovat přístup k webovým stránkám nabízejícím nebezpečné potraviny.

Zdroj: ČTK

Přečteno: 63x