Udělte cenu veřejnosti nejlepším projektům, které pomáhají přizpůsobit se klimatickým změnám

Udělte cenu veřejnosti nejlepším projektům, které pomáhají přizpůsobit se klimatickým změnám

Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Není divu, že opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší z nich. Do finále letos postoupilo 18 projektů, nejčastěji z Jihomoravského kraje a Prahy. Najdeme mezi nimi inovativní přestavby veřejných budov, soběstačné domy, rozsáhlé obnovy tůní a mokřadů či protierozní opatření v krajině. Od začátku srpna do půlky října může veřejnost hlasovat online na webu www.adapterraawards.cz a udělit některému z nich Cenu sympatie. Soutěž pořádá Nadace Partnerství a Integra Consulting pod záštitou Ministerstva životního prostředí.

„Vývoj letošního počasí, suché jaro následované vlnami veder a požáry v posledních týdnech, jednoznačně dokládá, že na změnu klimatu je potřeba naše města i českou krajinu intenzivně připravovat, MŽP se tomuto tématu věnuje strategicky, legislativně i dotačně. Ostatně adaptace na změnu klimatu se stala jednou z nejvyšších priorit běžícího českého předsednictví,“ říká Eva Volfová, náměstkyně ministryně životního prostředí.

Adaptační opatření představují přírodě blízká řešení, kdy se do krajiny i měst záměrně doplňuje zeleň a vodní prvky.

„U budov a veřejných prostranství se pak obvykle ještě kombinují s využitím chytrých technologií, udržitelné energie a některých technických prvků – například stínících, retenčních či šetřících pitnou vodu,“ uvádí koordinátorka soutěže, Andrea Křivánková z Nadace Partnerství. Soutěž Adapterra Awards se pak snaží představit inovativní projekty z této oblasti, předávat inspiraci a ukazovat cesty, díky nimž se budeme moci přizpůsobit měnícím se podmínkám.

Do soutěže se letos přihlásilo bezmála sedmdesát realizovaných projektů v celkem čtyřech hlavních soutěžních kategoriích (volná krajina, zastavěná území, pracovní prostředí, náš domov). Mimo to porota uděluje ještě tři speciální regionální ocenění – projektům na území Prahy, v českém příhraničí a rakouském příhraničí (Horní a Dolní Rakousko).

„Praha je společně s Jihomoravským krajem v oblasti adaptačních opatření velkým tahounem. O Cenu Prahy letos usilují čtyři vydařené projekty – nová budova radnice Prahy 12, obnova Čelakovského sadů u Národního muzea, budova školy Českobrodská v Praze 9 a residence Sakura. Kromě posledního z nich se jedná o investice města, které si uvědomuje nutnost řešit přehřívání některých lokalit, usychání zeleně či energetickou nehospodárnost některých veřejných budov,“ říká Tereza Líbová, specialistka na adaptace z pražského magistrátu.

O vítězích jednotlivých kategorií rozhodují porotci, Cena sympatie však zůstává v rukou veřejnosti. Online hlasování potrvá až do 15. října a podpořit je možné až dva české finálové projekty. Vítěze všech kategorií soutěže vyhlásí Nadace Partnerství během slavnostního večera 2. listopadu 2022 v Praze.

„I letos získá vítěz kategorie Volná krajina od společnosti Nestlé Česko částku 100 tisíc Kč, kterou může dále využít pro zlepšení svého projektu. Těší nás, že výhra umožnila loňským vítězům zafinancovat vznik anglického předkladu knížky o tom, jak udržovat les v kondici a úspěšně hospodařit bez pasek a vysychajících holin," uvádí Martina Šilhánová ze společnosti Nestlé, která je dlouhodobým partnerem soutěže.

Finalisté

 • Nová radnice Praha 12 (Hl. město Praha)
 • Obnova Čelakovského sadů a okolí Národního muzea (Hl. město Praha)
 • Residence Sakura (Hl. město Praha)
 • Revitalizace školy Českobrodská v Praze 9 (Hl. město Praha)
 • Český soběstačný dům (Jihočeský)
 • Revitalizace Borkovických blat (Jihočeský)
 • DADA Distrikt (Jihomoravský)
 • Zelená střecha na panelovém domě v Brně (Jihomoravský)
 • Prevence povodní v krajině Šardic (Jihomoravský)
 • Lesopark Líchy u Židlochovic (Jihomoravský)
 • Revitalizace krajiny a hospodaření s vodou v Ořechově (Jihomoravský)
 • Adaptace krajiny obce Vohančice (Jihomoravský)
 • Revitalizace Sedmihorských mokřadů (Liberecký)
 • Energeticky plusový dům ALFADOME ZERO (Liberecký)
 • Flight Park Javorový (Moravskoslezský)
 • Farma U Hrušků (Plzeňský)
 • Kulturní centrum Klášterec nad Ohří (Ústecký)
 • Výsadby do strukturálního substrátu v Jihlavě (Vysočina)

 

Kontakt pro média:

Adéla Mráčková, Nadace Partnerství, adela.mrackova@nap.cz
mobil: 732 675 085

Radim Tolasz, Český hydrometeorologický ústav, radim.tolasz@chmi.cz
mobil: 724 178 146

Martina Šilhánová, Nestlé ČESKO, Martina.Silhanova@cz.nestle.com
mobil: 724 420 920

Tereza Líbová, tereza.libova@praha.eu
mobil: 603 734 690

Zdroj: mzp.cz

Přečteno: 59x