Zbývá jeden měsíc na zlepšení stavu zemědělské půdy

Sdílejte článek
Zbývá jeden měsíc na zlepšení stavu zemědělské půdy

Od října začíná nový pachtovní rok. Pokud chtějí vlastníci doplnit do pachtovní smlouvy lepší péči o půdu, uzavřít novou smlouvu nebo vypovědět stávající, mají na to čas už jen do konce září. Když to nestihnou, zbytečně budou na změnu čekat další rok. Aby to měli co nejjednodušší, spustil projekt Živá půda generátor pachtovních smluv. V něm si na pár kliknutí vytvoří smlouvu chránící jejich půdu.

„Těžko si představit vlastníka bytu, kterému by nájemce určil výši nájemného, délku nájmu, v bytě kouřil a choval 100 koček, vzal tam bez dovolení podnájemníka a ještě by vlastník musel souhlasit s předkupním právem. U půdy je to bohužel běžná praxe,” dodává Benešová. Vlastníci půdy dostávají často smlouvu od zemědělců, kterou většinou bez výhrad podepíší, i když je pro ně nevýhodná.

„Navštěvujeme a zaznamenáváme příběhy farmářů, kteří hospodaří šetrně a půdu mají ve skvělém stavu. Není jich málo, ale mělo by jich být mnohem víc. Chybí větší poptávka ze strany vlastníků. Řada farmářů je ochotná změnit hospodaření, když si to vlastník přeje.”

Zuzana Benešová, vedoucí projektu

Půda strádá průmyslovým zemědělstvím, je utužená, ztrácí schopnost zadržovat vodu a živiny. Většina polí je ohrožená erozí. To, v jakém stavu zemědělská půda bude, mohou ovlivnit právě její vlastníci. Teď je ideální okamžik, aby to udělali. Na konci září končí pachtovní rok a vlastníci půdy se mohou se zemědělcem domluvit na udržitelném hospodaření.

Způsob, jakým zemědělec na pozemcích hospodaří, ovlivňuje jejich hodnotu. Správně nastavená pachtovní smlouva chrání půdu, ale zároveň umožňuje zemědělci dlouhodobě hospodařit se ziskem. Je proto důležité, aby byla ve smlouvě zanesena opatření, která budou chránit půdu před erozí, podporovat její biodiverzitu a v neposlední řadě zlepšovat kvalitu půdy.

„Navštěvujeme a zaznamenáváme příběhy farmářů, kteří hospodaří šetrně a půdu mají ve skvělém stavu. Není jich málo, ale mělo by jich být mnohem víc. Chybí větší poptávka ze strany vlastníků. Řada farmářů je ochotná změnit hospodaření, když si to vlastník přeje,” uvádí Benešová. Když si vlastníci nejsou jistí, co po zemědělci chtít, a jak by měl na jejich půdě hospodařit, mohou napsat do poradny Živé půdy, kde jim zdarma poradí.

Pokud se vlastníci půdy se stávajícím pachtýřem nedohodnou na udržitelném hospodaření, nemusí zoufat. Pacht na dobu neurčitou mohou vypovědět.

„Mnoho vlastníků, kteří o výpovědi uvažují, váhá. Bojí se, že nenajdou jiného zemědělce a pozemek zůstane ležet ladem. Ani jednoho se bát nemusí. Realita je taková, že na dohodu se stávajícím pachtýřem nebo nalezení nového mají většinou nejméně rok. Navíc je o půdu zájem, je jí omezené množství a zejména mladší zemědělci se k ní těžko dostávají,” říká Martin Smetana, který radí vlastníkům i zemědělcům, jak se o půdu lépe starat.

Živá půda je projekt Nadace Partnerství, který pomáhá zastavit masivní znehodnocování půdy. Vlastníkům radí, jak zlepšit kvalitu své půdy a zhodnotit ji. Zemědělcům pomáhá hospodařit lépe a udržitelně. Veřejnost zapojuje do monitoringu eroze. U politiků lobbuje za udržitelné zemědělství a ochranu půdy. 

Kontakt pro média
Anna Václavíková
anna.vaclavikova@nadacepartnerstvi.cz
+420 732 768 031

Vedoucí projektu
Zuzana Benešová
zuzana.benesova@nadacepartnerstvi.cz
+420 777 831 721

www.ziva-puda.cz

Zdroj: Tisková zpráva projektu Živá půda

Přečteno: 418x