Ministerstvo zemědělství kvůli úsporám omezí vytápění a svícení

ČTK
Sdílejte článek
Ministerstvo zemědělství kvůli úsporám omezí vytápění a svícení

Ministerstvo zemědělství zavádí úsporná opatření, která by měla ušetřit až deset procent nákladů na vytápění a ohřev vody. V budovách resortu bude teplota v kancelářích a zasedacích místnostech nastavená na 20 stupňů Celsia a na chodbách na 15 stupňů. V hlavní budově na pražském Těšnově se budou vyměňovat hlavice u radiátorů, úsporu elektrické energie by měla přinést také výměna zářivek za LED světla a omezení doby svícení v halách. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělil mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

"Jako jeden z mála resortů máme dohodnuté a zafixované ceny dodávky energií pro příští rok, přesto jsme připravili řadu opatření na snížení spotřeby energií. Některá z nich jsme schopní udělat okamžitě. Připravený ale máme i plán dlouhodobých technických opatření," řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

V případě vyhlášení stavu energetické nouze sníží ministerstvo v kancelářích teplotu o další dva stupně na 18 stupňů Celsia. V hlavní budově se plánuje výměna více než 200 termostatických hlavic radiátorů s pevně nastavenou teplotou nebo výměna topných těles na schodištích a v halách. V budově se také prodloužil čas tlumeného vytápění o dvě hodiny denně, uvedl Nekula.

V budově na Těšnově se plánuje i investice do výměny technologií vytápění a ohřevu vody za systém kondenzačních kotlů, zásadní investicí bude podle ministerstva výměna oken. "Při současném stavu oken může únik tepla z budovy dosahovat až 15 procent tepelných ztrát," uvedl ministr. Upozornil také na to, že výměna oken se plánovala již za jeho předchůdce Miroslava Tomana (ČSSD), projekt byl ale zrušen.

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) tento týden řekl, že při úsporách energií musí jít stát příkladem. Země Evropské unie se v červenci dohodly, že dobrovolně od začátku srpna do konce března 2023 sníží spotřebu plynu o 15 procent proti průměru z posledních pěti let.

zaz mha

Zdroj: ČTK

Přečteno: 67x