Ministr v terénu za pozemkovými úpravami

Sdílejte článek
Ministr v terénu za pozemkovými úpravami

V minulém týdnu zavítal na pracovní návštěvu Jihočeského kraje ministr zemědělství Petr Gandalovič. Hlavním tématem jeho návštěvy byly komplexní pozemkové úpravy. ASZ Český Krumlov ve spolupráci s Pozemkovým úřadem v Českém Krumlově pomohla připravit program jeho cesty. Ministr si v terénu prohlédnul dokončenou komplexní pozemkovou úpravu včetně nově vybudované cestní sítě v katastru obce Mojné. V rámci své návštěvy v obci ministr také navštívil místního soukromého zemědělce Václava Šítala, člena ASZ Český Krumlov (ASZ ČK).

V odpolední části svého programu byl ministr přítomen diskuzi se zemědělci Českokrumlovska na téma komplexních pozemkových úprav. Této diskuse s ministrem se zúčastnili jak zástupci ASZ ČK, taky i zástupci okresní Agrární komory ČK. Myslím, že lze bez nadsázky říci, že ministr prožil zajímavý den.

Není to tak dávno, kdy ministr zemědělství představil „Reformu zemědělské politiky“. V této reformě se mimo jiné hovoří o půdě a o narovnání vlastnických vztahů k ní. Asi se všichni shodneme na tom, že bez půdy vlastně zemědělství nelze provozovat. Je vidět, že si to uvědomuje i současné vedení ministerstva zemědělství, kdy půda a problematika s půdou spojená je jedním z hlavních pilířů představené zemědělské reformy.

Uvádí se, že v rámci ČR zemědělci hospodaří z 90-ti % na půdě pronajaté a pouze z 10-ti % na půdě vlastní. Jsem toho názoru, že každý zodpovědný zemědělec by se měl snažit o to, aby hospodařil na jasně identifikovatelných a přístupných pozemcích a to za nájemné, které si dohodne s vlastníkem užívaného pozemku.

Tato idea je bohužel zatím hodně vzdálená současné realitě. Denně se setkáváme s nepřístupnými pozemky, které leží uprostřed zceleného lánu, kdy cesta k nim vedoucí se v uvozovkách někam vypařila. Pozemky nemají v krajině své historické hranice a je nutné přiznat i to, že i nájemní vztahy zemědělců s vlastníky nejsou vždy rovnoprávné.

Já osobně se domnívám, že je nutné, aby uvedené nešvary byly co nejdříve odstraněny. K tomu by nám měly posloužit komplexní pozemkové úpravy jednotlivých katastrálních území.

Komplexní pozemková úprava je pro hospodařícího zemědělce, který je většinou současně i vlastníkem půdy příležitost, aby stabilizoval své hospodaření. Nemusí to být pravda ve všech případech, jsou totiž také zemědělci, kteří ve své době (myslím tím většinou 90.léta) zneužívali svého postavení při uzavírání nájemních smluv s vlastníky a řekněme si to otevřeně - v některých případech využívali neznalosti nebo nepozornosti jednotlivých vlastníků a uzavírali s nimi jednostranně výhodné smlouvy. Pak se snadno může stát to, že po ukončení komplexní pozemkové úpravy dojde k tomu, že při uzavírání nových nájemních smluv vlastník pozemku svůj pozemek pronajme někomu jinému.

Je proto smutné, že představitelé AK na republikové úrovni problematiku pozemkových úprav vnímají negativně, ba dokonce tvrdí, že KPÚ jsou sofistikovaný útok na velké zemědělce, kteří po jejich ukončení přicházejí o najatou půdu. Všichni víme, že v dnešní době, kdy je o zemědělskou půdu a o hospodaření na ní velký zájem, si většinou vlastník pozemku může vybírat komu svůj pozemek pronajme. Jsem přesvědčen, že je nutný vzájemný respekt a spolupráce mezi pronajímatelem a nájemcem zemědělské půdy a to nejen při průběhu PÚ. Tento respekt a spolupráce může mnohému napomoci.

PÚ je většinou složitá a dlouhotrvající záležitost, kdy jde o zájmy mnoha vlastníků. Proto není jistě jednoduché najít vhodné řešení pro desítky nebo ba i stovky lidí, kterých se taková úprava v jednotlivých katastrech týká. Jsou případy, kdy PÚ trvá opravdu dlouhou řadu let a stále není ukončena. Přál bych si aby se takovýchto případů stávalo co nejméně. Při KPÚ je velice zásadní pozice jednotlivých pozemkových úřadů. Záleží totiž především na tom, jak dokáží s jednotlivými vlastníky jednat a v podstatě, jak dokážou pracovat vůbec. Myslím si, že v rámci ČR jsou zde velké rozdíly.

Při své návštěvě v okrese Český Krumlov mohl ministr Gandalovič dobře vidět, že když se chce, tak to jde a je jedno jestli se úprava týká katastru, kde hospodaří malý nebo velký zemědělec. Myslím, že potěšující zjištění pro ministra bylo také to, že na vlastní uši mohl od zástupců okresní AK v Českém Krumlově slyšet to, že podporují co nejrychlejší průběh komplexních pozemkových úprav, ba dokonce, že by uvítali ještě zvýšení tempa při jejich realizaci! Myslím, že i právě z toho důvodu se Pozemkovému úřadu v Českém Krumlově zatím celkem daří jednotlivé pozemkové úpravy dokončovat a to v počtech, které jsou silně nad republikovým průměrem.

Za ASZ ČR chci jako její místopředseda říci, že naše Asociace plně podporuje reformu zemědělské politiky ministra zemědělství Petra Gandaloviče, zejména pak kvituji to, že problematika půdy je jedním z hlavních pilířů této nové zemědělské politiky.

Ing. Václav Perník, jun., místopředseda ASZ ČR, předseda ASZ ČK

Přečteno: 252x
Katalog farem