Ministerstvo zemědělství místo malých podniků dotovalo především velké firmy, zjistili kontroloři

ČTK
Sdílejte článek
Ministerstvo zemědělství místo malých podniků dotovalo především velké firmy, zjistili kontroloři

Ministerstvo zemědělství a Státní zemědělský intervenční fond v podpoře zpracování zemědělských produktů dotovaly především velké firmy s desetimilionovými až stamilionovými zisky, ačkoliv podpora měla směřovat přednostně malým podnikům. V tiskové zprávě to uvedl Nejvyšší kontrolní úřad.

Nejvyšší kontrolní úřad ověřoval, jak ministerstvo zemědělství a Státní zemědělský intervenční fond nakládaly v letech 2018 až 2021 s penězi státu a Evropské unie určenými na podporu zpracování zemědělských produktů.

Kontroloři v tiskové zprávě uvádějí, že ačkoliv podpora měla podle strategie ministerstva zemědělství i evropského dotačního programu směřovat přednostně mikropodnikům a malým a středním podnikům, ministerstvo pro ně žádný národní dotační program v uvedených letech nepřipravilo.

„Potvrdilo se tedy to, co jsem říkal od svého nástupu – řada dotací v minulosti směřovala ve prospěch velkých podniků na úkor malých a středních. I proto jsme v loňském roce věnovali enormní úsilí změně Strategického plánu Státního zemědělského intervenčního fondu, který jsme upravili tak, abychom efektivněji podpořili menší a střední podniky.“ 

Zdeněk Nekula, ministr zemědělství

Ministerstvo podle něj nesledovalo a nevyhodnocovalo hospodárnost, účelnost ani přínosy vynakládání národních dotací a při poskytování evropských dotací neověřovalo, zda podpořené projekty přinesly požadované inovace. Ministerstvo v reakci uvedlo, že v minulosti nebyly některé programy nastaveny správně, strategický plán upravilo.

Naopak vyhlásilo program na zvyšování konkurenceschopnosti určený pouze pro velké zpracovatelské podniky. V uvedených letech z něj ministerstvo velkým podnikům vyplatilo 1,7 miliardy korun.

„U evropských dotací nastavilo ministerstvo zemědělství takové podmínky čerpání, že malé a střední podniky měly zájem jen o jednu ze čtyř investičních operací,“ uvedl úřad.

‚Nesprávně nastavené programy‘

Ministerstvo zemědělství a Státní zemědělský intervenční fond rozhodovaly podle kontrolorů o poskytnutí dotace, aniž po žadatelích požadovaly doložení jejich tvrzení o přínosu navržených investic.

U vybraných příjemců dotací úřad zjistil, že každoročně investují do obnovy a modernizace technického vybavení svých provozoven stovky milionů korun.

„Každoročním opakovaným čerpáním národních dotací z rozpočtu ministerstva zemědělství vzniká podle Nejvyššího kontrolního úřadu riziko tzv. efektu mrtvé váhy, tedy situace, kdy by příjemci investovali i bez veřejné finanční podpory,“ podotkli kontroloři.

Podle ministerstva kontrola ukázala, že některé programy v minulosti nebyly nastaveny správně.

„Potvrdilo se tedy to, co jsem říkal od svého nástupu – řada dotací v minulosti směřovala ve prospěch velkých podniků na úkor malých a středních. I proto jsme v loňském roce věnovali enormní úsilí změně Strategického plánu Státního zemědělského intervenčního fondu, který jsme upravili tak, abychom efektivněji podpořili menší a střední podniky,“ reagoval ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK

Přečteno: 533x