Obtížná situace. Malí pěstitelé se snaží svou produkci udat na internetové mapě

Deník.cz
Sdílejte článek
Obtížná situace. Malí pěstitelé se snaží svou produkci udat na internetové mapě

Malí sedláci a pěstitelé se snaží využít k prosazení své produkce na trhu internet a různé aplikace. Mají to ale těžké. Zákazníci si raději obvykle pohodlně najednou přivezou celý nákup včetně zeleniny z obchodních řetězců. „Zajet si k nám pro tři kila brambor bývají lidi líní,“ řekl Jiří Marjanko, který pěstuje zeleninu na Litoměřicku. Kdo by to přesto chtěl zkusit, najde si na něj snadno kontakt na mapě pěstitelů, kterou na svých webových stránkách provozuje Zelinářská unie.

Spotřebitelé, kteří shánějí kvalitní místní produkci, si na mapě pěstitelů po pár kliknutích myší mohou snadno najít vhodného dodavatele ze svého okolí. „Pěstitele ale do ničeho nechceme nutit, nabízíme jim to jako variantu otevřít další možnosti prodeje,“ uvedla mluvčí Zelinářské unie Alice Kouřilová. Zatím je podle ní ale tato cesta k zákazníkům jen v plenkách, sami zelináři dávají přednost zakázkám pro větší odběratele.

Oslovit zákazníky přes internet se snaží i větší zemědělské podniky, třeba prostřednictvím portálu Najdi svého zemědělce, provozovaného Zemědělským svazem. „Cílem je rozšířit povědomí o konkrétních zemědělcích a jejich nabídce mezi širší veřejnost v dané lokalitě a jejím okolí,“ vysvětlila Alena Bečková ze Zemědělského svazu.

Web funguje již přes dva roky, počet spolupracujících podniků se mezitím z původních 92 rozrostl na 583.

Prospěch pro všechny zúčastněné

Podle agrárního analytika Petra Havla by rozšíření nabídky potravin přímo od zemědělců prospělo jak jim, tak i zákazníkům. V sousedních zemích bývá zvykem takto nakupovat mnohem častěji. Je to dáno i tím, že v tuzemsku jen málokterý sedlák svou produkci dále zpracovává. „Většinou jen vyprodukují surovinu, prodají ji zpracovateli, a ten teprve vyrobenou potravinu dodává do obchodní sítě,“ vysvětlil Havel.

Připomněl, že právě teď by se na trhu hodila výrazně vyšší nabídka vajec vzhledem k tomu, že významné velkochovy drůbeže byly zlikvidovány kvůli ptačí chřipce. „Kdybychom měli více malochovatelů, tak by se výpadek z trhu dal lépe nahradit,“ podotkl Havel s tím, že lidi od domácího chovu slepic obvykle odrazuje související byrokracie.

Autor: Jiří Janda
Zdroj: Deník.cz

Přečteno: 386x