Jak dlouho hospodaříte a jaké byly Vaše začátky?
Začínali jsme v roce 1992, tak jako většina SHR, téměř z ničeho - s pár odepsanými stroji z místního kolchozu, na 20 hektarech a s elánem mládí. Proč chov skotu? Bez něj jsem si ani sedlačinu nedovedl představit. Během roku jsme postavili bez dotací vlastními silami stáj pro 50 kusů dojnic a jalovic, pronajali dalších 40 a později 80 hektarů půdy. Protože v katastru obce byla další pole pod smlouvou JZD, pronajímal jsem pole i ve vzdálenějších obcích, což se později ukázalo jako obrovská výhoda při nákupu polí od Pozemkového Fondu. Od roku 2001 jsme tak nakoupili od státu přes 50 hektarů půdy. V roce 2002 se nám povedlo koupit v konkurzu nově zbudovanou mléčnou farmu „Struhy“ v sousedním okrese. Jelikož byla bez polností, považoval jsem za nutné zajistit její chod koupí postupně dalších asi 50 ha.
Z jakého důvodu jste se rozhodl pro stavbu bioplynové stanice? Jak se daří navázat rostlinnou a živočišnou výrobu na její provoz?
Potraviny, mléko, obilí, řepku, vyrábíme už 16 let. Po celou dobu se zdá, že je od nás snad ani nikdo nechce, a když ano tak za potupné ceny. Proto jsme se rozhodli pro výstavbu elektrárny na bioplyn.
Dnes vidím, že bioplyn a jeho výroba se výborně začlení do běhu farmy. Hnůj ze stáje a močůvka každý den zmizí spolu s kukuřičnou siláží ve fermentoru a za pár měsíců je k dispozici v podobě kvalitního nezapáchajícího hnojiva - digestátu, který oceňuji zvláště nyní, kdy ceny průmyslových hnojiv stále rostou.
Co obnáší rozjet na farmě bioplynovou stanici? Jak dlouho trvalo vyřízení stavby, stavba samotná a zprovoznění?
S výstavbou jsme započali loni na podzim. Tomu však předcházelo téměř dva roky dlouhé vyřizování stavebního povolení a všech administrativních požadavků, kterými nám „vycházejí vstříc“ naši úředníci. Z počátku se nechápavě koukali, co že to chceme stavět a zdálo se, že všechno bude snadné. Později jsme však byli zasypáni naprosto nesmyslnými požadavky, které bohužel vyžadují i nyní, když už elektrárna vyrábí 500 kw
Elektrárnu jsme stavěli na dvě etapy 250 kw a později 500 kw, protože zkušenosti z provozu v Čechách byly mizivé a investiční náročnost bioplynových stanic je obrovská. Na první část stanice o výkonu 250 kw jsem požádal o dotaci z programu rozvoje venkova ve výši 40 %. Žádost o proplacení budeme podávat až po kolaudaci stavby.
S rozjetím bioplynové stanice jsme měli samozřejmě obavy. Skutečnost však překonala naše očekávání. Po nahřátí fermentoru jsme první kogenerační jednotku 250 kw rozjeli na plný výkon za deset dnů. S tou druhou to bylo obdobné.
Doposud vyrábíme elektřinu ve zkušebním provozu. Shrnu-li časové náročnosti vlastní výstavby a administrativní práce kolem povolení stavby, musím konstatovat, že naši úředníci se nikterak nesnaží pomáhat. Všichni se pouze ohánějí slovy „dělám jen to, co mi nařizuje zákon“. Legrační je potom porovnání stavebních řízení v jednotlivých okresech. Co okres, to úplně jiné požadavky, potvrzení, razítka. Dodavatelská firma, která nám dodala technologie, má dokonalé porovnání. Staví totiž po celé republice.
Jak máte zajištěn odbyt elektřiny a tepla?
Jak jsem se už zmínil, vyrábíme 500 kwh a zhruba stejné množství tepla. Na malé vsi, jako je Obora, je s využitím tepla problém, ale předpokládám, že s postupným zdražováním energií se zájem zvýší. S odbytem elektřiny není žádný problém. Vykupuje ji od nás společnost E.on za podmínek, které ošetřuje zákon. Teplo z elektrárny postupně rozvádíme po celé farmě. Návratnost této investice předpokládáme v horizontu 8 let.
Vaše farma má široké aktivity, jak stíhá rodina zajišťovat chod farmy? Máte nějaké zaměstnance?
Nevím, jestli se dá říct, že má naše farma široké aktivity. To nechám na posouzení jiných. Vyrábíme mléko, obilí, řepku, elektřinu a teplo. Umíme i lisovat řepkový olej. Výroba mléka patří k nejnáročnějším aktivitám. Proto se neobejdeme bez pomoci čtyř zaměstnanců.
Aktivity budeme v budoucnu dále rozvíjet už jen proto, že chceme co nejefektivněji využívat teplo produkované bioplynovou stanicí. Zda to bude třeba sušárna obilí, skleníky, vytápění vesnice nebo aktivity v oblasti agroturistiky necháme také na rozhodnutí našich dospívajících dcer.