ASZ ČR byla při vyjednávání nové Společné zemědělské politiky připravena dělat kompromisy, a právě současné nastavení redistributivní platby byl kompromis, který měl alespoň částečně napravit nevyvážený stav, který dlouhodobě znevýhodňoval menší zemědělské podniky a naopak podporoval vznik oligopolních struktur, které zapříčinily, že většinu trhu základních potravin ovládá pouze pár firem. Předsednictvo ASZ ČR přítomným senátorům zdůraznilo, že je nutné a správné rozlišovat jednotlivé velikostní skupiny zemědělských podniků, neboť každá z nich má svá specifika, a proto nelze všechny zemědělce tzv. házet do jednoho pytle.
Podle ASZ ČR je také zásadním krokem zavedení zastropování zemědělských dotací, se kterým souhlasí i současný ministr financí, a zamezit tak, aby nedocházelo k neomezenému dotování velkých koncernů s výměrou v řádech desítek tisíc hektarů, a naopak aby se podpora nasměrovala menším a středním podnikatelům – rodinným farmám a lokálně fungujícím zemědělským společnostem. Podle přítomných senátorů je však důležité dohlédnout na to, aby došlo ke správnému nastavení zastropování investic, které by nepoškodilo větší neholdingové podniky, jež dělají například speciální produkci ovoce nebo zeleniny. Asociace také upozornila senátory na nekorektní nastavení zastropování investičních plateb v rámci Programu rozvoje venkova, kde i přes výhrady ASZ ČR budou uděleny výjimky právě pro největší koncerny.
Změna přístupu k českému zemědělství je proto po více jak třiceti letech velmi potřebná a tuzemská zemědělská politika by měla směřovat k restrukturalizaci sektoru a zaměřit se na podporu pro co nejširší škálu zemědělských subjektů, podporu vzniku zpracovatelských a odbytových družstev malých producentů, ale také například na zlepšení českého zemědělského školství, které je v některých ohledech velmi zastaralé a studenti se na školách mnohdy učí věci, které už v praxi dávno nefungují. Asociace na jednání také představila senátorům koncept zákona o rodinných farmách a rovněž požádala o podporu zásadnějším změnám v novele mysliveckého zákona, a to ve smyslu programového prohlášení vlády. Přítomní senátoři témata uvítali a shodli se, že tuto, ale i další aktuální zemědělskou problematiku by rádi znovu otevřeli na podzim u kulatého stolu společně se všemi nevládními zemědělskými organizacemi na půdě Senátu nebo Poslanecké sněmovny.
Za hlavní kancelář ASZ ČR Anna Chládová