Před lety koupili pár neobyčejných krav. Dnes farma uživí celou rodinu

Deník.cz
Sdílejte článek
Před lety koupili pár neobyčejných krav. Dnes farma uživí celou rodinu

Před deseti lety přemýšleli partneři Ilona Kodýmová a Martin Kynský, co dál. Na cestě první dítě, v nedostavěné stáji dva koně. Martin stáj rozšířil s tím, že v patře vznikne byt. „Plán byl takový, že ustájení více koní nám pomůže s hypotékou,“ popsal Martin. A tak vlastně vznikla v Klíčnově na Jablonecku rodinná farma Vojtěška, kde se dnes rodina stará kromě deseti koní o 70hlavé stádo highland cattle, skotského náhorního skotu. Je jedním z největších stád v Libereckém kraji. A v bio kvalitě.

Jako začínající zemědělci se v roce 2014 poohlíželi po dotacích. Pro stoupající počet majitelů ustájených koní museli vytvořit parkovací plochy, potřebovali stroje na sečení a sklízení sena. Dotace našli. „Byly tam ale určité podmínky, a tak jsme museli přidat užitková zvířata. Tehdy jsme zahlédli pár chlupatých krásných krav na Malé Skále a začali jsme se o ně zajímat. Zjistili jsme, že majitelem je farmář z Kozákova, a tak jsme se s ním hned sešli,“  vzpomněl Martin.

Po čase se domluvili a z Kozákova se do Klíčnova, části Pulečného, přestěhovalo sedm kusů krav highland cattle. „Pro nás bylo klíčové, že se tenhle skot dá chovat celoročně venku, je velmi odolný, byť o něco divočejší než třeba český strakatý skot. Stavět kravín nemáme kde.“

Jak dnes mladý farmář říká, bláhově si mysleli, že budou stačit tři hektary pastvin. „Naštěstí ve Sněhově pomalu končil jeden farmář a ten nám každý rok přenechal další a další díl pastvin. K tomu nám pomáhal radami. A tak každý rok přibyla další pastvina a další stroj,“ dodal Martin.

Úspěšně rostlo i stádo. Protože chtěli, aby bylo soběstačné, nakoupili další čistokrevný skot. Stádo se rozrostlo na 16 kusů, přibyl plemenný býk, a tak stádo začalo žít svým životem. „Od pořízení prvních kusů po první porážku uběhlo skoro pět let. Mezitím jsme vychovávali děti, Martin pracoval ve stavebnictví, já jako kadeřnice. Farma se stále rozrůstala, děti s námi vyrůstaly převážně venku při stavbách ohrad a podobně,“ popsala Ilona.

Celý článek naleznete ZDE.

Autor: Jan Sedlák

Zdroj: Denik.cz

Přečteno: 233x