Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) uvedl, že probíhá aktivita jeho resortu a ministerstev práce a sociálních věcí a vnitra, aby zahraniční pracovníci mohli rychleji získávat pracovní povolení a mohli by tak doplnit chybějící pracovníky v zemědělství. Tato aktivita se mimo jiné týká i Mongolska.
„S úžasem jsem si před několika dny přečetl rozhovor s ministrem zemědělství, ve kterém prohlásil, že by chybějící pracovníky v zemědělství mohlo nahradit osm nebo devět tisíc lidí z Mongolska. To je přece absurdní. Tito lidé přijdou z naprosto odlišného prostředí. Mají zcela jiné nastavení, neznají jazyk, mají jiné zvyky a jiné priority.
Budou tady pracovat jako nádeníci někde na polích a až jim vyprší kontrakt, odjedou zpátky domů. Namísto dovozu pracovníků ze zahraničí by měl stát masivně podpořit české zemědělce a vznik dalších rodinných farem, na kterých se usadí a budou hospodařit další generace. Mongolové české zemědělství nezachrání,“ řekl serveru PrahaIN.cz Jaroslav Šebek.
Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR a Asociace soukromého zemědělství ČR budou společně usilovat o efektivnější nastavení dotačního systému a o efektivnější podporu menších a středních zemědělců, aby podle vlastních slov mohly lépe konkurovat zemědělským holdingům.
Postup vlády kritizují
„Musíme řešit otázku, co se do budoucna stane s naším zemědělstvím. Pětatřicet let jsme se utěšovali tím, že české zemědělství je jedna z mála dobrých věcí, které tady zůstaly z období socialismu. Máme rozorané meze, velké podniky, hodně se produkuje, lidi se v zemědělství nedřou a mají velké sociální výhody. Ukázalo se, že je to přesně naopak,“ zdůraznil Šebek.
„Výsledkem kolektivizace je, že na venkově nejsou zemědělci. V Rakousku na stejné výměře funguje 180 tisíc soukromých zemědělců. V České republice je to pouhých deset tisíc. To samé je v Evropě, kde navíc existují kovozemědělci a nikomu nevadí, že ještě bokem mají další byznys. Důležité ale je, že se starají o půdu a po celé generace si ji předávají v rodinách. To je neskutečná síla. Jde o zlato, kterého by si každý stát měl vážit. To se ale u nás bohužel zatím neděje,“ řekl šéf sedláků.
Evropská unie podle jeho tvrzení funguje na modelu rodinného hospodaření.
„Z toho si ale Česko převzalo pouze dotace. Ty se snaží vyčerpat a pak vypracovat zprávy o tom, kolik peněz se vyčerpalo. To je zásadní chyba. Především jde o to, na co budou tyto finanční prostředky použity a co dobrého to zemědělství přinese. Zda se pouze naplní kapsy majitelů velkým firem, anebo přinesou prospěch celému venkovu,“ upozornil dále předseda Asociace.
Na úterním brífinku, jehož se redakce zúčastnila, také zaznělo, že jsou soukromí zemědělci zklamáni a nespokojení tím, co a jak vládní kabinet v tomto směru řeší.
Autor: Bob Asher
Zdroj: PrahaIN.cz