Pomoc zemědělství zajistilo vedení resortu
Zemědělci by ale přesto měli být více než spokojeni. Oproti původnímu návrhu rozpočtu pro rok 2009 se zvýšila finanční částka na podporu zemědělství o miliardy korun. Jen stručná bilance: Koncem ledna (26.1) odsouhlasil Topolánkův kabinet již zmiňované posílení rozpočtu PGRLF o dvě miliardy korun, především na dotace úroků z úvěrů a garance úvěrů, ještě před tím bylo dojednáno 300 milionů korun pro PGRLF na posílení peněz na podporu pojištění. Ve středu 18. února parlament definitivně schválil převod 1,3 miliardy korun ze zdrojů Pozemkového fondu ČR (PF) na dorovnání přímých plateb zemědělcům, konkrétně plateb TOP-UP. Předjednána je také možnost využití 1,5 miliardy korun z rezerv ministerstva zemědělství. Z Bruselu získají tuzemští zemědělci navíc další miliardu korun, i když tyto peníze bude možné čerpat až od počátku příštího roku. Menších zemědělských firem do pěti zaměstnanců se bude také týkat odpuštění placení záloh na daně v letošním roce. O miliony korun byly také navýšeny prostředky v programech rozvoje venkova, například na výsadbu melioračních dřevin nebo kompenzaci újmy při obnově lesů v rámci programu Natura 2000. Celkem jde zhruba o šest miliard korun navíc, většinou ze zdrojů resortu. To se vážně těžko kritizuje.
Nepřímá podpora balíčku
Kromě peněz přímo směřujících do zemědělství ale pocítí podnikatelé v oboru pozitivně dopady prakticky všech opatření NERVu. To nejvýznamnější se týká zmíněného odpuštění záloh na daně a je jenom škoda, že nedošlo na myšlenku úplného odpuštění daní za rok 2007 v daňovém přiznání podávaném v letošním roce. Bohužel negativní roli zde sehrálo i vedení Agrární komory ČR, které se proti tomuto návrhu postavilo v duchu hesla „když umřela koza mě, ať sousedovi chcípne taky“. Uvedené opatření se totiž mělo týkat pouze osob samostatně výdělečně činných, v praxi tedy jen soukromých zemědělců a ne podniků právnických osob. To bylo pro AK nepřijatelné. Výsledek? Zmiňovanou daňovou výhodu nebude mít nikdo. V této souvislosti by bylo zřejmě vhodné připomenout usnesení AK, podle kterého nebude Komora komentovat problémy, které by mohly vést k poškození některé z významných skupin zemědělců v ČR. Nu, není tomu tak. Zpět ale k balíčku. Samozřejmě i zemědělcům pomohou programy na podporu exportu, v PRV se momentálně navíc jedná konkrétně o specifické pomoci odbytovým mlékárenských družstvům. Výhody může zemědělství čerpat i z plánů na investice do dopravní infrastruktury či zlepšení regionální obslužnosti v nejchudších regionech. Obecně řečeno, svůj profit najde obor ve všech připravovaných opatření, již jen tím, že většina z nich zvyšuje koupěschopnost obyvatelstva a podporuje tak nepřímo výdaje za zboží denní spotřeby, například za potraviny.
Časové kritérium
Je přitom zřejmé, že rozhodující, a to především ohledně faktického spuštění programů Provoz a Faktoring v PGRLF, bude čas. Zcela ale nehoří - na účtech zemědělců jsou v současné době jak platby SAPS, TOP-UP, tak i většina plateb AEO. Kromě toho v současné době nahrává podnikatelům v zemědělství, především těm exportujícím, ale i těm, kteří uvažují o intervenčním prodeji obilí Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu (SZIF), výrazný propad kurzu naší koruny. Skoro by se dalo říci, že na přelomu února a března bude ideální doba se zbavit na skladech zatím stále drženého obilí a prodat jej SZIF. Cena obilí by se pak mohla ještě zvýšit za situace, kdy bude všeobecně zřejmé, že na sýpkách již této komodity zase tolik není. To vše v praxi znamená, že právě v současné době, pomineme-li situaci na trhu s mlékem a také situaci na trhu s masným skotem, určitě není nejhůř. Ve své podstatě by při standardním vývoji ekonomiky současná pomoc státu a MZe pro podnikatele v zemědělství stačila, ba dokonce jí lze jako jednorázově pojatou hodnotit jako nadměrnou. Je však otázka, jak dlouho budou ekonomické problémy planety a EU trvat. Kdyby se přitom média, politici i světové ekonomické kapacity chovali a vyjadřovali racionálně, mohlo by se začít v druhé polovině letošního roku blýskat na lepší časy. Čím více se ale budou všichni v krizi „rýpat“, tím delší a hlubší bude. Při tomto pohledu je tedy dobré, že v zemědělství momentálně dostatek skutečných i zatím ještě napůl virtuálních prostředků je. Bylo by však velmi nezodpovědné je utratit co nejdřív - další takové už totiž zcela jistě v dohledné době nebudou.
Petr Havel