Řada zemědělců, kteří na projektu Intersucho spolupracují, reportuje, že v září napršelo v jejich katastrech obvykle jen do 20 milimetrů a nebýt deštivého srpna, byla by situace ještě horší. Zářijové počasí však dokonale vysušilo horní vrstvu půdy, takže její příprava na setí ozimů je obtížná. A tam, kde už sedláci zaseli, čekaly rostliny na déšť, který by jim pomohl k růstu. V řadě oblastí řepka či obiloviny nevzcházejí či vzcházejí mezerovitě.
Deficit proti obvyklému stavu vláhy v půdě do jednoho metru panuje nyní téměř na dvou třetinách území. Vědci porovnávají současný stav s průměrným stavem za roky 1961 až 2010. Horší je situace v Čechách, o něco lepší na Moravě. Největší deficit a největší sucho proti obvyklému stavu je na Šumavě, ale také v Karlovarském kraji či středních Čechách a na řadě menších území v Čechách a také na Znojemsku.
Předpověď pro nejbližších devět dnů je poměrně nejistá jak s ohledem na teploty, tak s ohledem na déšť. „Zatím se příliš velká změna v půdní vlhkosti nečeká,“ uvádí předpověď Intersucha. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu jsou pod normálem i průtoky řek, na některých tocích už stav odpovídá suchu.
mei kš
Zdroj: ČTK