Rada ASZ ČR: Základem zemědělství jsou sedláci, ne holdingy

Lukáš  SenftLukáš Senft
Sdílejte článek
Rada ASZ ČR: Základem zemědělství jsou sedláci, ne holdingy

Program, který koalice představila na začátku své vlády, poskytl určitou naději malým, středním zemědělcům a rodinným farmám. Asociace soukromého zemědělství (ASZ ČR) očekávala přehledné a cílevědomé proměny v sektoru, a to především v podobě zjednodušení podnikání, zejména pak snížení byrokratické zátěže a celkového posílení lokálně a generačně zakotvených podniků. Jejich existence je nezbytná pro fungující venkovský prostor, jeho sociální, ekologický a demografický rozkvět. Jednoduše řečeno: bez rodinných farem, kterým přirozeně záleží na půdě a krajině, se Česko neobejde.

Programové prohlášení vlády nabídlo výhled na takové směrování zemědělské politiky, které by nás konečně přiblížilo k tolik proklamovanému „Západu“. Evropský model zemědělství totiž stojí právě na rodinných farmách, které umožňují pestrou zemědělskou produkci, konkurenceschopnost a v neposlední řadě přispívají k potravinové bezpečnosti. V Česku se ale dosud podpoře těšily spíše stále se zvětšující zemědělské holdingy.

Reflexe dosavadního působení vlády byla jedním z ústředních témat Rady Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR), která se uskutečnila 22. a 23. listopadu v jihočeském Frymburku. Kromě členů ASZ ČR se jednání zúčastnil rovněž František Talíř, náměstek hejtmana Jihočeského kraje, který představil aktuální krajská témata, a také zástupce Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, konkrétně jeho místopředseda Petr Bendl. Na čtvrteční program přijali pozvání také zástupce ministerstva životního prostředí Michal Servus, vrchní ředitel Sekce ochrany přírody a krajiny, a Václav Pálka z oddělení bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství, který se vyjádřil k otázce budoucnosti používání pesticidů. Svou činnost představili i obchodní partneři ASZ ČR, konkrétně Agrapojišťovna, Česká spořitelna a společnost P&L zaměřující se na prodej a výrobu zemědělské techniky. Váženým hostem byl samozřejmě samotný ministr zemědělství Marek Výborný.

Ve svém projevu se ministr věnoval řadě jednotlivých změn, které se v jeho resortu uskutečnily, případně jsou na spadnutí. Výborný se zevrubně vyjádřil k záměrům přehodnotit nastavení zemědělské politiky a představil příklady dopadů redistributivní platby na některé typy podniků, mluvil o snížení národních dotací, připomněl úpravy v elektronické evidenci hnojiv a věnoval se také změnám, které navrhuje v novele mysliveckého zákona. Shrnul rovněž svou snahu posunout zavedení nové erozní vrstvy a celkového zpřísnění v DZES 5 týkající se ochrany půdy před erozí až na rok 2025. Původní návrh zpřísnění, který by nově zahrnul 65 procent ploch polí do kategorie erozně ohrožených (ze stávajících 25 procent), by totiž v této podobě mohl ohrozit činnost řady farmářů. Netečnost ke zdraví půdy však u členů ASZ ČR rozhodně nehrozí, protože právě ASZ ČR byla první organizací, která téma eroze prosazovala k řešení na ministerstvu zemědělství již před dvaceti lety s cílem přispět k lepší ochraně půdy v Česku.

Ministr Výborný zopakoval, že nečiní rozdílu mezi malými nebo velkými zemědělci a hodlá podporovat všechny stejně. Podle názoru členů Rady ASZ ČR však české zemědělství nyní vyžaduje dlouhodobější promyšlenou vizi, která bude více odpovídat evropským standardům, a nikoli další pokračování dosavadních podmínek, z nichž těží obrovské koncerny a které neprospívají již ani středně velkým podnikům. Prim tak hrají olbřímí korporace, které skupují další a další podniky, aby mohly čerpat další a další dotace. Členové Rady současnou situaci zhodnotili tak, že rodinné farmy i nadále zůstávají v ČR bohužel v pozici opomíjených subjektů. Takový přístup ale Česko vzdaluje od reality západní Evropy. Přibližuje nás k situaci, kdy se půda stává pouze korporátní investicí, kdy hrozí demotivace nastupující farmářské generace a místo pestrosti je v dohledu spíše monopolizace zemědělského trhu. A vládní prohlášení týkající se tak kýžené změny zemědělské politiky prozatím zůstávají z větší části pouze nenaplněnými sliby.

Jaroslav Šebek, předseda ASZ ČR, proto ve svém úvodním projevu apeloval na vládní koalici. Zdůraznil, že jejich vládnutí je v polovině a vládní prohlášení v části zemědělství je naplněné jen minimálně. ASZ ČR průběžně zdůrazňuje ministerským a dalším politikům, že čeští sedláci dosud marně čekají na transformaci zemědělské politiky. Tato kritika ovšem nemá být bezhlavým a jalovým lamentováním, které by lámalo hůl nad celou vládou. K určitým chvályhodným krokům se totiž podařilo dospět (jmenujme například úpravu mysliveckého zákona, který obsahuje některé požadavky, které ASZ ČR společně s širší skupinou nevládních organizací vznášela), a především: ASZ ČR se cítí být odpovědná, protože jasně podporovala současnou pětikoalici, když jí uvěřila, že chce skutečné změny v zemědělství, a to se zatím ani zdaleka neděje.  

ASZ ČR ale nečeká jen na vládu, a sama v uplynulých měsících pracovala na nových partnerstvích, které mohou menší podniky podpořit – ať už se jedná o memorandum se Svazem obchodu a cestovního ruchu zaměřené na podporu lokálního trhu nebo aktivní součinnost s Asociací regionálních značek. Tato nová členská organizace byla společně s novým regionem ASZ Znojmo představena během čtvrtečního programu. V následné debatě se účastníci dozvěděli, jak je možné zapojit se do systému regionálních značek, které jsou jedním z nástrojů, jak posílit odbyt lokální produkce. Průběžně ASZ ČR pracuje na návrhu zákona o rodinných farmách, který by malým a středním zemědělcům usnadnil činnost a podpořil by lokální zemědělce jako součást funkčního a životaschopného venkovského prostoru. Ministr během středeční debaty prohlásil, že pokud bude mít zákon o rodinných farmách přidanou hodnotu, rád jej podpoří.

Životaschopnost různých podnikání na rodinných hospodářstvích přitom byla zřejmá i během návštěvy tří místních farem, na které byli pozváni účastníci listopadového setkání ve Frymburku. Šebelkovi, Šítalovi a Placandovi během středečního a čtvrtečního programu představili své statky, nabídli ostatním farmářům své zkušenosti, ale i úspěšné kroky, díky kterým se těmto rodinám daří udržovat úspěšný podnik, zdravá zvířata a zároveň zapojovat vícero generací do chodu farmy. Kromě vyjednávání s politickými reprezentanty je jedním z důležitých úkolů ASZ ČR právě i propojování farmářů z různých míst celé ČR a vytváření příležitostí ke sdílení znalostí. 

Celé dvoudenní setkání se neslo v činorodém duchu a byla znát snaha podílet se na vylepšování stavu českého zemědělství. Také proto se v závěrečném usnesení Rada ASZ ČR shodla na apelu vůči vládě, aby důsledněji naplňovala své programové prohlášení. Spolupráce s vládními představiteli by měla pokračovat i v procesu dalšího prosazování změn v mysliveckém zákonu a také během příprav legislativního ukotvení rodinných farem. Efektivnější dotační pravidla, narovnání podmínek pro podnikání, zjednodušení byrokracie, a především založení české zemědělské reality na rodinném a lokálním hospodaření – to jsou cíle, které ASZ ČR každodenně zastává na místní i celostátní rovině. Činnost ASZ ČR trvá již pětadvacet let a nepochybně mají její členové v plánu v této činnosti pokračovat i v dalších letech.

Mgr. Lukáš Senft, mediální oddělení ASZ ČR

Kompletní zprávu předsedy ASZ ČR Jaroslava Šebka přednesenou na podzimní Radě naleznou členové ASZ ČR ZDE.

Přečteno: 1 068x
Katalog farem