1.Radku, kolik taková farma, jako je ta Vaše uživí lidí?
Pracujeme tady zatím čtyři, Lída, moje žena, synové Martin a Jakub a já. Jinak jsou ale zapojeni všichni členové rodiny, dcera Anna se stará o zdraví všech zvířat na farmě, snacha Dana také pracuje na farmě, ale nyní je na mateřské a zeťák Tomáš jakmile má čas tak nám jde taky pomoct. Okolo krav je potřeba víc lidí. Zatím nás farma všechny živí docela dobře. Máme roční obrat asi 6 milionů korun, z toho asi 4 miliony z prodeje mléka. Každý den dodáváme do mlékárny kolem 1000 litrů.
2.Mléko je teď komodita, kvůli které se v Praze stávkuje, cena je nízko, …?
To je pravda, ale v roce 1997 za Klausových balíčků bylo daleko hůř. To jsme bojovali opravdu o přežití. Na krku jsme měli úvěr, splátky a úroky v podstatě spolkly všechny příjmy, tehdy ještě od menšího množství krav. Cena 5 Kč za litr a splatnost nejistá. Zvládli jsme to. Nejistota však byla daleko větší než-li je teď. V 1997 mlékárny platily nespolehlivě, nikdy jsme nevěděli, kdy a kolik budeme moct zaplatit a navíc, cena byla daleko nižší, než-li je v současnosti.
3. Teď se nezdá, že by Vás nízká cena nějak zvlášť vyvedla z míry..?
To není až tak pravda, samozřejmě, že cena je nízká. Cena je však jen jeden faktor stability farmy. Druhý a neméně důležitý je pravidelnost plateb a to máme již čtyři roky bez jediného dne zpoždění vyřešeno. Vždy 20. v měsíci dostaneme zaplacenou zálohu a vyúčtování z předchozího měsíce a nic na tom nezměnila ani současná situace s mlékem. Máme smlouvu s firmou Müller z Německa na 5 let a zatím to funguje velmi dobře. Museli jsme ale překonat začátky, kdy zejména české úřady nemohly pochopit, že jsme v prostoru bez ekonomických hranic. Byli jsme jedněmi z prvních dodavatelů v Čechách a tak trvalo trochu déle, než-li se vše zaběhlo.
4. Můžeš říct něco bližšího o ceně a podmínkách dodávek do mlékárny?
Určitě, především, se nám vydařil minulý rok. Za rok 2008 jsme měli průměrnou cenu za mléko 9,0 Kč/l.
Nyní je základní cena 6,10 Kč/litr. Ta je samozřejmě určena dosahovanou kvalitou mléka.Jako základ kvality je obsah 3,4% bílkovin a 3,7% tuku. Vše co je nad tyto hodnoty, znamená příplatek. Vše pod tyto hodnoty znamená srážky. Protože jsme svoje stádo zaměřili ve šlechtění na obsah složek v mléce a protože máme kvalitní krmení, tak jsme dosáhli realizační cenu za leden 6, 80 Kč/l. Kvalitou se zcela vyrovnáme producentům z Německa a částečně tak kompenzujeme nízkou základní cenu.
V porovnání s loňským rokem to je samozřejmě propad, únor bude asi stejný, dál se uvidí, ale není to tak dramatické, rozhodně to v našem případě nesměřuje k likvidaci chovu. Navíc, mlékárna se k nám chová jako k partnerům, když např. vyskočí somatické buňky, máme 3 měsíce na to, abychom bez srážek srovnali kvalitu. Jedině při výskytu antibiotik je mlékárna nekompromisní a nechá zaplatit minimálně jednu přepážku, tj. 5000 litrů mléka. Máme kvůli tomu svůj analyzátor, stejný jako mlékárna. Vyplatí se to.
Dále je nám mlékárna schopna pomoc i při finančních problémech, kdy nám může zaplatit zálohu na dodané mléko i na několik měsíců dopředu, což je v současné době ohromná jistota.
5. Berete taky příplatky za množství mléka?Jaké je minimální množství mléka, pro které cisterna dojede?
Ano, to beru, ale na 1000 litrů to není až tak významné. Minimální množství, s cisternou zajede i pro 100 l, není to problém, důležitý je obsah složek a ten bývá u malých dodavatelů vysoký.
6. Museli jste nějak reagovat na nízkou cenu mléka a přizpůsobit ekonomiku farmy?
Samozřejmě. Plánoval jsem investici do rozšíření kapacity volného ustájení, abychom mohli zrušit starou vaznou stáj, kde je hodně ruční práce a zvířata nemají takové pohodlí. To si teď netroufneme. Nechceme zůstat bez peněz a přece jen není zřejmé co bude za měsíc, za dva. Co teď hodně probírám s Martinem a Jakubem, je investice do hnojiv. Asi nebude tak velká, jako v minulém roce, ale na druhou stranu je zase cena nafty o 10 Kč nižší než-li byla vloni. Bude-li potřeba, tak ještě můžeme snížit naše odměny, které si vyplácíme, hlady neumřeme. Zatím nemáme žádné dluhy, nic nesplácíme a tak snížit výdaje trochu lze.
7. Uvažujete o tom, že by jste s chovem krav skončili?
Rozhodně o konci neuvažujeme, s trochou nadsázky máme docela dobré „know-how“, Lída a já máme za sebou pražskou „hnojárnu“, oba synové, snacha Dana i zeť Tomáš jsou absolventi ČZU v Praze a dcera Anna je veterinářka.Takže nevím proč bychom neměli pokračovat. Naopak, doufám, že po složitých začátcích se nám podaří farmu dál rozvíjet. Baví nás to. Věřím, že máme vyřešen i generační problém.
Ing. Michal Pospíšil, zahraniční tajemník ASZ ČR