Obermaier tak reagoval na údaje o zvýšení cen vykupovaného mléka od zemědělců v ČR, které ohlásila ve středu jihočeská Madeta. Podle jeho názoru jde o reakci na předpokládaný vývoj cen mléka na německém trhu. „Lze předpokládat, že na krok Madety postupně zareagují i ostatní mlékárny na tuzemském trhu,“ myslí si Obermaier. To lze podle něj odvodit ze skutečnosti, že Madeta je v ČR fakticky lídrem mlékárenského trhu, který ovlivňuje tuzemskou tvorbu cen. „Těch současných zhruba šest korun za litr mléka je opravdu poněkud málo,“ konstatoval Obermaier.
Naopak výkonný ředitel Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec v současné době nemá informace o zvyšování cen vykupovaného mléka v Německu. Zvýšení ceny od Madety je podle jeho slov dáno tím, že k poslednímu březnu končila platnost smluv mezi zemědělci a jihočeskou mlékárnou. „Obě strany se buď musely na něčem dohodnout, nebo by skončily smluvní vztahy,“ podotýká Němec. Přesto je podle jeho názoru zřejmé, že se v ČR minimálně rychlost dosavadního poklesu cen mléka zastaví. „Pokud bych měl charakterizovat nejbližší cenový vývoj, pak je asi nejvhodnější slovo stagnace,“ uvedl šéf mlékárenského svazu.
Únorový vývoj světových cen mléka a produktů z něj nicméně částečně trend možného nárůstu cen mléka signalizuje. Podle údajů z tržního informačního systému Státního zemědělského intervenčního fondu totiž v průběhu února sice ještě dále klesaly světové ceny másla a sušeného odtučněného mléka, cena sušeného plnotučného mléka ale meziměsíčně vzrostla o 25 amerických dolarů za tunu na výsledných 1 825 dolarů.
Podle ještě o měsíc aktuálnějších informací z nizozemské ambasády se přitom v porovnání ledna a března letošního roku pohnuly mírně vzhůru již i ceny másla a sušeného odstředěného mléka, a to jak ve světě, tak přímo v samotném Holandsku. Zlom přitom nastal po 10. týdnu letošního roku.
Petr Havel