Podle asociace by stropem pro jednu firmu mohlo být 2000 hektarů půdy, čímž by se ušetřily peníze. „Do 2000 hektarů je drtivá většina zemědělců i zemědělských podniků, do toho se vejdou,“ řekl Šebek. Jako příklad uvedl, že podnik s 5000 hektary půdy by pak dostával dotace jen na 2000 hektarů. Zastropování podle něj platí i jinde v Evropě. Středně velké zemědělské firmy by to podle Šebka ochránilo před tlakem na skupování velkými investory, což označil za nynější trend.
Šebek také zopakoval dlouhodobý požadavek ASZ, aby v ČR vznikl zákon o rodinných farmách, který by zjednodušil podmínky pro jejich fungování.
K protestům zemědělců, které se šíří v zahraničí a o nichž mluví i Agrární komora, se ASZ nyní připojovat nechce. „Ty zájmy vidíme jako rozdílné,“ řekl Šebek. Komora má podle názoru asociace zájem zvrátit dotační model platný od loňska se zvýšením podpory pro menší farmy. Mezi problémy, na nichž se asociace s komorou shodne, je podle Šebka například nadměrná byrokracie nebo vyšší zdanění zemědělské půdy.
Vloni začalo nové dotační období Společné zemědělské politiky EU. Změnila se podpora pro menší farmáře nastavením takzvané redistributivní platby. Určuje, kolik peněz z částky určené na přímé platby na hektary obhospodařované půdy se rozdělí na prvních 150 hektarů. Od loňského roku je to 23 procent částky, což podpořilo více menší farmáře.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) minulý pátek po jednání se zástupci Agrární komory ve Větrném Jeníkově řekl, že se podařilo podpořit rodinné farmy a malé podniky, ale podstatně klesly podpory pro středně velké zemědělské firmy. „A to si myslím, že je věc, která teď musí projít nějakou politickou debatou a revizí,“ uvedl.
Kvůli vládnímu nastavení dotací, které pokládá za diskriminační vůči středně velkým podnikům a družstvům, se chce část zemědělců obrátit na Ústavní soud. V krajním případě jsou odhodláni i k masivním projevům občanské neposlušnosti, uvedl včera v Senátu za signatáře petice předseda Zemědělského družstva Ostaš na Náchodsku Jaroslav Lád.
Agrární komora minulý týden nevyzvala zemědělce k protestům proti vládě kvůli celkové situaci v oboru, počká na výsledky dalších jednání. Prezident Jan Doležal po jednání ve Větrném Jeníkově řekl, že chce ale jednat o společné koordinované akci zemědělců v Evropské unii namířené proti evropské politice.
Asociace soukromého zemědělství ČR sdružuje podniky, které obhospodařují skoro 40 procent zemědělské půdy v ČR. Dnešní setkání s premiérem Fialou bylo na ekofarmě Libora Konvalinky.
Zdroj: ČTK