„Opatření platí celoplošně na rozdíl od výjimky, kterou kraj vydal loni v létě,“ řekl ČTK Lechmann.
Kraj vydal výjimku kvůli ztrátě plachosti několika jedinců v Podkrkonoší, opatření se týkalo 17 honiteb na Trutnovsku mimo území Krkonošského národního parku. Odstřel vlka obecného v tomto režimu v kraji dosud aktivován nebyl, řekl ČTK Lechmann.
Ministerstvo zemědělství po přezkoumání rozhodnutí krajského úřadu z loňského léta podle hejtmanství dospělo k závěru, že povolení výjimky podle zákona o myslivosti bylo v pořádku. Ministerstvo životního prostředí kraji rozhodnutí vrátilo k dopracování, protože v dokumentu podle něj chyběla jednoznačná definice a podrobná specifikace činností, které jsou povolovány, a nedostatečně byla také odůvodněna převaha jiného veřejného zájmu nad zájmy ochrany přírody.
„Královéhradecký kraj nyní vydal opatření obecné povahy, které nahradí povolení výjimek dle zákona o ochraně přírody a krajiny. V tomto opatření už jsou opraveny nedostatky, na které ministerstvo životního prostředí poukázalo. Kraj tak může jednat v zájmu prevence závažných škod zejména na dobytku a ostatních typech majetku a v zájmu veřejného zdraví nebo veřejné bezpečnosti,“ řekl Lechmann.
Královéhradecký krajský úřad loni jako první v ČR vydal výjimku na lov problémových jedinců vlka obecného. Nejde o bezprostřední povolení k odstřelu, ale o administrativní rámec, který po vyčerpání všech možností na zapuzení vlka lov umožní. Případný odstřel je až poslední možností a bude mu předcházet posouzení v tzv. pohotovostním štábu. „Na tom se nic nemění, s tím počítá také nové opatření,“ dodal Lechmann.
Na Broumovsku a v přilehlých oblastech Trutnovska žijí vlci, kteří občas zaútočí na hospodářská zvířata, zejména ovce. Někteří místní farmáři dlouhodobě požadují odstřel vlků, který je ale vzhledem k ochraně těchto šelem nelegální. Trvalý výskyt vlka obecného byl nedávno potvrzen také v Krkonoších.
Zdroj: ČTK