Michaela Šojdrová se už v minulosti velmi přínosně zapojila do podpory činností, které mají za cíl podporu a popularizaci selského stavu. Europoslankyně Šojdrová, která působí v Poslaneckém klubu Evropské lidové strany a je aktivní například ve Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova (AGRI), například zahájila národní kolo Evropské soutěže mladých farmářů, která je součástí Evropského kongresu mladých farmářů. V minulém roce k tomu Šojdrová poznamenala: „Kongres pořádá poslanecký klub Evropské lidové strany v Evropském parlamentu letos již podeváté a je mi ctí, že jsem opět jednou z europoslanců a europoslankyň, kteří soutěž i kongres v Evropském parlamentu organizují.“ Mladí zemědělci z řad ASZ navíc v této soutěži uspěli vždy velmi dobře a loňské absolutní vítězství Matěje Sklenáře s moderním projektem z rodinné farmy Ráječek z ASZ Brno je toho asi nejlepším důkazem. Snaha podpořit české sedláky byla patrná rovněž během květnového setkání.
Šojdrová měla pečlivě nastudované návrhy ASZ ČR, které byly v nedávné době představeny českým vládním představitelům, a nabídla k nim vlastní postřehy. Jako zásadní téma vyzdvihla zbytečnou byrokracii – požadavky na její zefektivnění by podle europoslankyně mohly být i důraznější. „Obdivuji vaši trpělivost,“ řekla na adresu zemědělců, kteří se s administrativní zátěží musí každý den vypořádávat. Šojdrová zdůraznila, že byrokracie není jediným problémem českého zemědělství, protože potřebných změn by bylo potřeba vícero – zároveň ale poděkovala, že se ASZ ČR neúčastní protivládních protestů a že dokáže rozpoznat snahu ze strany ministerstva o spolupráci se zemědělci a o zlepšení agrárního sektoru.
Zástupci ASZ ČR už vícekrát prohlásili, že nehodlají zemědělskou politiku řešit na ulicích. Místo toho věnují čas přípravě a prezentaci koncepčních řešení. Mezi hlavními body, které ASZ ČR prosazuje, je zastropování dotací a možnost sledovat majetkovou propojenost podniků, aby byla jasněji nastavená pravidla pro čerpání dotací. Vzhledem k tomu, že Šojdrová považuje za jeden z důležitých principů svého mandátu právě transparentnost, oba tyto požadavky ASZ ČR uvítala. Ačkoli se jedná o běžnou evropskou praxi, Česko stále neaplikuje zastropování v zásadních dotačních titulech. Přitom omezení přímých dotací na rozumné a českým podmínkám odpovídající úrovni by kromě jiného také znamenalo určité navýšení základní platby (BISS) pro všechny klasické zemědělské podniky, po kterém všichni volají.
Šojdrová vyjádřila přesvědčení, že takové změny jsou nejenom potřebné, ale bylo by záhodno k nim přikročit co nejdříve. Jaroslav Šebek, předseda ASZ ČR, poznamenal, že možnosti, jak by bylo reálné sledování propojenosti podniků zavést, již Asociace konzultovala s odborníky. Existují takové varianty, které by nevyžadovaly nové a nákladné digitální systémy, ale naopak by vycházely z již existujících registrů. Zastropování dotací a sledování majetkové propojenosti rozhodně nesmí navýšit administrativní zátěž.
Právě již zmíněná komplikovaná byrokracie je jedním z nedostatků české agrární politiky, která se potýká s nejistotou ohledně generační obměny. „Naprosto schází politická strategie, jak dlouhodobě komplexně motivovat novou generaci do zemědělství a nesmí jít jen o dotační podpory,“ shrnul Šebek a připomněl, že jednou z cest, jak motivovat mladé zájemce, je systémová podpora lokálně a generačně hospodařících zemědělců, a tudíž větší jistota, že stát má vůbec o takové subjekty zájem a dokáže je i rozlišit. Taková legislativa by mohla rovněž usnadnit nové generaci zemědělců jejich vstup do tohoto oboru. Podpora rodinných farem ze strany lidovců je ale prozatím a povětšinou spíše mizivá. Přitom rodinná politika je jednou z klíčových hodnot, kterou tato partaj vyzdvihuje. Právě rodinné farmy jsou ideálním příkladem, jak principy hlásané lidovci vtělit do zcela konkrétní podoby, která by pomohla mnoha rodinám a jejich živobytí. Členové Předsednictva Asociace proto apelovali na to, aby KDU-ČSL v tomto směru vytvářela mnohem intenzivnější aktivitu než dosud, a to také vzhledem ke znění programového prohlášení vlády, které právě rodinné farmy vyzdvihuje.
Europoslankyně Šojdrová, která v současné době opět kandiduje do Evropského parlamentu, a zástupci ASZ ČR během schůzky domluvili směry, jimiž se bude ubírat další spolupráce: kromě již zmíněných oblastí se bude jednat o Program rozvoje venkova nebo například jednání o aspektech Zelené dohody pro Evropu. Je důležité, aby česká a evropská perspektiva byla v neustálém kontaktu, a český agrární sektor tak byl v živém napojení na unijní plány a strategie. Takové propojení se ASZ ČR snaží řadou různých cest zajišťovat, aby jejich prostřednictvím byly slyšet hlasy českých sedláků i na evropské úrovni.
Mgr. Lukáš Senft, mediální oddělení ASZ ČR