Eurovolební programy: Green Deal potřebuje opravit

EURACTIV.cz
Sdílejte článek
Eurovolební programy: Green Deal potřebuje opravit

Tento článek je součástí Special reportu: Eurovolební programy: Co české politické strany slibují voličům?

Zelená dohoda pro Evropu, známá jako Green Deal, má dovést EU do roku 2050 ke klimatické neutralitě. Jedná se o stěžejní iniciativu EU v období mezi lety 2019 a 2024, nyní však řada českých politických stran zpochybňuje její naplňování nebo volá po její „opravě“.

ANO

Hnutí ANO považuje Green Deal za nerealizovatelný projekt, který je třeba revidovat a přepracovat. Hovoří tak o něm nejen přední představitelé hnutí, ale i jejich předvolební program, který aktuální podobu Green Dealu výrazným způsobem zpochybňuje.

„Green Deal přestal být reálný – je neproveditelný, nedává smysl ekonomicky, není ani spravedlivý a nepomůže ani lidem, ani klimatu. Budeme usilovat o přepracování Green Dealu tak, aby se dál snižovaly škodlivé emise, aniž by docházelo k poškození naší ekonomiky, naší energetiky, ke ztrátě pracovních míst a propadu životní úrovně našich občanů,“ uvádí ANO ve svém programu.

ANO se zasazuje o adaptaci na změny klimatu a klade důraz na zajištění energetické a potravinové bezpečnosti. Hnutí navrhuje směřovat evropské fondy na projekty zadržení vody, zlepšení kvality zemědělské půdy a výsadbu stromů. Do těchto oblastí už unijní peníze směřují.

PIRÁTI

Piráti podporují cíle Green Dealu, chtějí ho ale „opravit“. Chtějí, aby Zelená dohoda nejen zlepšila životní prostředí, ale také kvalitu života lidí v uhelných regionech. „Zasadíme se o to, aby Zelená dohoda naplnila svůj smysl,“ uvádí Piráti ve svém programu.

Piráti věří v postupné snižování emisí skleníkových plynů a přechod na udržitelnou ekonomiku, přičemž kladou důraz na tržní nástroje a minimalizaci dopadů na nejzranitelnější skupiny obyvatel. „Klimatická krize je největší a nejsložitější výzva současnosti,“ dodávají Piráti, kteří se hlásí k závazkům Pařížské klimatické dohody.

„Budeme bránit biodiverzitu, klima i zdravé životní prostředí,“ píší také Piráti ve svém programu. Zdůrazňují právo na čisté ovzduší a vodu.

SPD+TRIKOLORA

SPD a Trikolora kritizují vysoké náklady spojené s dosažením uhlíkové neutrality v Česku. Koalice se proto staví proti Green Dealu a systému emisních povolenek. Podle této koalice Green Deal způsobuje energetickou chudobu a chudnutí milionů lidí.

„Budeme aktivně prosazovat ukončení všech pravidel a regulací, které výrobu a distribuci energie zbytečně prodražují,“ píše se v programu koalice, která chce odstoupit nejen od Green Dealu, ale i od obchodování s energiemi na Lipské burze.

„Racionální neideologickou ochranu životního prostředí pro lidi ale podporujeme,“ uvádí dále koalice.

SPOLU

Koalice Spolu vnímá ochranu přírody a odpovědnost za zdraví krajiny jako „přirozenou povinnost“, zdůrazňuje ale ekonomickou dimenzi zelené transformace.

„Jsme připraveni převzít svůj díl odpovědnosti za naši planetu. Věříme v udržitelný rozvoj, který je postavený na rovnováze mezi ochranou životního prostředí a ekonomickou aktivitou s cílem zajistit vysokou kvalitu života našich občanů,“ uvádí Spolu ve svém programu.

Koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podporuje snižování emisí, rozumné zavádění oběhového hospodářství a podporu výzkumu v oblasti životního prostředí. Strany odmítají příkazy a zákazy, preferují motivace a podporu.

STAČILO!

Koalice Stačilo! považuje Green Deal za přehnaně ambiciózní ideologii. Požaduje realistický přístup k ochraně klimatu a maximální využití revizních doložek Green Dealu.

„Green Deal je přehnaně ambiciózní ideologií, nikoli realizovatelným projektem. Jen málo přispívá ke zlepšení životního prostředí a zkvalitnění životů lidí,“ uvádí Stačilo! ve svém programu.

„Přitom veškeré náklady na zelenou transformaci přenáší na občany, upevňuje závislé postavení České republiky, vyvolává energetickou chudobu a jen v České republice ohrožuje statisíce pracovních míst,“ dodává koalice, která také odmítá zákaz výroby aut se spalovacími motory a chce zrušit systém obchodování s emisními povolenkami, nebo alespoň ukončit spekulace na trhu s nimi.

STAN

Starostové a osobnosti pro Evropu podporují transformaci ekonomiky směrem k zeleným technologiím, vidí v nich příležitost pro inovace a ekonomický rozvoj. Kladou důraz na investice do vzdělávání a rekvalifikací, zejména v uhelných regionech.

„Evropská unie se musí stát globálním lídrem v zelených technologiích. Ty přinesou nejen větší šetrnost k životnímu prostředí, ale přispějí i vyšší ekonomickou efektivitou a dají Evropě náskok v ekonomice budoucnosti,“ uvádí STAN ve svém programu.

STAN věří, že zelená modernizace posílí soběstačnost jak potravinovou, tak energetickou. „Evropská příroda a krajina je bohatstvím nás všech, a proto si zasluhuje prioritní ochranu. Je naší povinností pečovat o životní prostředí a zachovat ho pro budoucí generace,“ dodávají STAN.

Přečteno: 451x