Novela je různě komentována, hodnocena nebo i kritizována ze všech možných pozic. Já osobně tuto vládní novelu podporuji, pracoval jsem na jejím znění za Asociaci soukromého zemědělství ČR v pracovní skupině na ministerstvu zemědělství a snažím se, aby zdárně prošla legislativním procesem.
Dlouho a intenzivně jsme o všech ustanoveních paragraf po paragrafu dopodrobna diskutovali a byl bych rád, aby se do návrhu novely nezasahovalo nebo jen minimálně.
Přesto bych jednu věc změnil. Je to možnost lovu norováním.
V zákoně máme paragraf 45 - zakázané způsoby lovu.
Tímto paragrafem jsou zakázány tradiční způsoby lovu používané ve dřívějších dobách, které jsou drastické a pro lovená zvířata velmi trýznivé. Patří mezi ně například lov do ok, na lep, do želez, tluček, jestřábích košů na živé návnady nebo na výrovkách.
Norování zvláště v době čerstvých liščat je také nehumánní a drastický způsob lovu. Myslím, že je na čase, aby norování bylo přiřazeno do paragrafu 45 k zakázaným způsobům lovu.
V době termovizí, fotopastí a další vyspělé techniky máme velké možnosti lovit například lišku humánním způsobem. Technika nám dává nad lovenou zvěří velkou a dříve nebývalou výhodu.
Pro mne je lov lišky obecné celkově s otazníkem minimálně v oblastech a obdobích přemnožení hrabošů, norníků a hryzců, kdy je pro nás liška jako výrazný predátor těchto škůdců důležitým pomocníkem. My tohoto pomocníka lovíme a místo něj chceme na polích používat plošně jedovatý rodenticid Stutox.
Na několika jednáních pracovní skupiny, kulatých stolech k myslivosti a na sezení zemědělského výboru jsem vyjádřil nesouhlas s možností lovu norováním. Byl jsem bohužel ve výrazné menšině.
Často z mysliveckých kruhů a lidí na ně napojených, včetně některých poslanců slyším, že chci zlikvidovat českou myslivost. Není to pravda. Snažím se jako další osvícení myslivci naši myslivost reformovat do podoby odpovídající nárokům a potřebám současné moderní doby.
Pokud k reformě české a moravské myslivosti nedojde ve všech jejích aspektech, ve vztahu k vlastníkům pozemků, lesním, zemědělským hospodářům, životnímu prostředí, „škodné“ i ostatním druhům zvěře, tak na to doplatí všichni zúčastnění, celá společnost i myslivci samotní. Cena bude vysoká.
ČMMJ se snaží všemi dostupnými způsoby zablokovat přijetí aktuální novely zákona o myslivosti a pokud se jim to povede, tak to bude Pyrrhovo vítězství a labutí píseň této organizace, protože problémy nezmizí, jen se prohloubí a vrátí se jako bumerang.
Autor: Daniel Pitek
Zdroj: Ekolist.cz