Týden v zemědělství podle Petra Havla - č. 31

Petr  HavelPetr Havel
Sdílejte článek
Týden v zemědělství podle Petra Havla - č. 31

Počátkem týdne představilo Ministerstvo zemědělství (MZe) strukturu a upravené podmínky pro získání dotací ve 4. kole žádostí „Programů rozvoje venkova“ (PRV), přičemž lze konstatovat, že provedené změny jsou určitým posunem oproti dosavadnímu stavu. Kladně lze hodnotit především cílené sledování propojenosti zemědělských podniků, jehož smyslem je zamezit koncentraci dotací u podniků, které mají stejného majitele, ale navenek se tváří, jako by šlo o jedinečné podnikatelské subjekty. Propojenost podniků má sledovat Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který dotace vyplácí, a který již má s uplatňováním takového přístupu zkušenosti.

Pozitivně lze hodnotit také zachování bodové preference žadatelů pocházejících z ANC oblastí, tedy lokalit s horšími přírodními podmínkami k podnikání. Bodové zvýhodnění získají také podniky hospodařící na ploše 150 až 2 500 hektarů, což je především odrazem slibu ministra zemědělství více podporovat středně velké zemědělské podniky. Faktem ovšem je, že podnik o výměře 2 500 hektarů (i méně) zas tak úplně za střední zemědělský podnik obecně považovat nelze, pokud vezmeme v úvahu, že jde o plochu až 200x větší, než je velikost průměrné farmy v EU. Naopak jako sporné lze hodnotit kritérium genderové vyváženosti u žadatelů o podporu „Zahájení činnosti mladého zemědělce“, která zvýhodňuje ženy oproti mužům. Požadavek na genderovou vyváženost sice pochází z Evropské komise, uplatňovat jej ale právě při vstupu nové generace zemědělců do podnikání se ale jeví jako nelogické. Generační výměna je totiž také jedním z problémů (nejen) českého zemědělství, a vyšší prioritu by tak měla být spíše podpora jakýchkoli nových zájemců o vstup do oboru, než pozitivní diskriminace žen.

Naopak ke konci týdne (1. srpna) bylo oficiálně odstartováno hlasování o Ceně veřejnosti v soutěži Adapterra Award, kterou již šestým rokem organizuje Nadace Partnerství, a jejímž cílem je podporovat a prezentovat projekty ke zlepšení stavu naší krajiny a adaptaci na probíhající klimatické změny. Letos byla do struktury dosavadních kategorií přidána kategorie „Průmysl“, v níž se do finále dostala například také inovativní stáj pro výkrm prasat v Rozvadovicích. Což je důkaz, že i chov prasat v ČR je možné provozovat udržitelným a ekologickým způsobem.

Zejména v souvislosti s využíváním statistických dat jako nástroje pro potenciální regulace v zemědělství je vhodné (opakovaně) upozornit na skutečnost, že často objektivně se tvářící informace není vždy nutné brát jako pravdivý odraz reality. Z výzkumu České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) například vyplývá, že mediálně často prezentovaný úbytek biodiverzity v krajině (předmětem analýzy byly ptačí populace), může být zásadně ovlivněn dopředu daným výběrem, například velikostí lokality, v níž se parametry biodiverzity sledují. Zatímco na malé ploše se podle dat rozmanitost ptačích druhů příliš nemění, na velkém krajinném měřítku dokonce narůstá, globálně ale diverzita klesá. V ČR se navíc na změnách diverzity podílí z větší části kolonizace novými druhy a nikoliv vymírání. Podobné vyznění, tedy že „vše je trochu jinak“, než se obvykle prezentuje, přináší také studie jihokorejské univerzity, podle níž nemusí být a nejspíše ani není pravda, že lidské aktivity zvyšují emise skleníkových plynů, což vede k častějším extrémním projevům počasí, jako jsou sucha nebo záplavy. Oba uvedené příklady přitom představují zásadní posun ve vnímání dosud jednoznačně prezentovaných údajů, v minulosti využívaných například na podporu různých typů regulací, včetně Strategie Green Deal. 

Na závět alespoň pár slov k vývoji kurzu české koruny, která se před posledním jednáním České národní banky ocitla na nejslabší úrovni od začátku válečného konfliktu na Ukrajině. Poté, co bankovní rada snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procenta na 4,5 procenta, sice koruna mírně posílila (ve hře byl přitom pokles sazby o 0,5 procenta), stávající kurz koruny (aktuálně 25,38 Kč/EUR) ale vytváří předpoklady k mírnému růstu cen zboží z dovozu, což v důsledku umožňuje také mírný růst cen od tuzemských producentů, včetně výrobců potravin a producentů surovin k výrobě potravin.

Petr Havel

Přečteno: 692x