Plný název uvedeného výboru je „Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin“ a označuje se zkratkou ENVI. Jde přitom o nejpočetnější výbor čítající celkem 90 členů, podstatné ale je, že většinu v něm mají větší či menší zastánci Strategie Green Deal. Jak přitom připomíná v nejnovějším newsletteru „Dekarbo Brief“ portál Euroactiv, v čele výboru ENVI stane italský poslanec Antonio Decaro z evropské sociální demokracie (S&D), který je znám jako v zásadě ortodoxní zastánce Green Deal, a který již také zdůraznil, že nehodlá ustupovat jak od původních cílů Green Deal, tak od již přijatých regulací.
Ve vedení ENVI výboru navíc prakticky nejsou zástupci středo- a východoevropských zemí, až na Maďarsko, které drží post místopředsedy, jímž je András Tivadar Kulja. Z ČR je nejvýznamnějším zástupcem v ENVI Alexandr Vondra, který má působit v pozici jednoho z koordinátorů za ECR (evropští konzervativci a reformisté). Tak či tak dominantní roli ve formulaci postojů ENVI budou hrát (stejně jako doposud) evropští lidovci (EPP), což v praxi znamená ne vždy zcela předvídatelné postoje, neboť spektrum postojů jednotlivých členů za EPP je velmi široké. To nicméně vytváří předpoklady pro alespoň nějakou korekci Strategie Green Deal, což by bylo minimálně v některých ohledech žádoucí.
Podstatné také bude, jak bude probíhat komunikace mezi ENVI a zemědělským výborem (AGRI), v jehož čele je trochu překvapivě česká europoslankyně Veronika Vrecionová. Ta tedy bude v příštích pěti letech nejvýše postavenou zákonodárnou osobou za ČR v rámci EU v oblasti zemědělství. Právě Vrecionová přitom v minulosti opakovaně kritizovala skutečnost, že ENVI výbor s AGRI výborem téměř nekomunikuje, a to i v těch případech, kdy ENVI navrhuje a prosazuje regulace přímo se zemědělského hospodaření dotýkající. Lze tak předpokládat, že se ze své pozice šéfky AGRI pokusí dosáhnout v oblasti komunikace nápravy, a zemědělská veřejnost se tak snad dříve dozví, co jí ze strany Evropského parlamentu a jejího ENVI výboru čeká.
Obecně je ale zřejmé, že žádná zásadní reforma Gren Deal se konat nebude, což je sice již nějakou dobu zřejmé (a kdo to tvrdí, tak nemluví pravdu), ale je vhodné si tuto skutečnost uvědomit. „Pokud sečteme hlasy frakcí, které zelené legislativě fandí – tedy S&D (17), Renew (10), Zelení (7), Levice (6) – vyjde nám číslo 40. Stačí tedy 6 zeleněji orientovaných europoslanců z EPP, a tento blok má většinu“ konstatuje se v srpnovém vydání „Dekarbo Brief“. Čímž je řečeno téměř vše.
Petr Havel