Týden v zemědělství podle Petra Havla - č. 36

Petr  HavelPetr Havel
Sdílejte článek
Týden v zemědělství podle Petra Havla - č. 36

Na Farmě rodiny Novákových proběhly letošní dožínky Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) spolu s oficiálním křtem druhého dílu publikace „Selská historie pokračuje“, jejíž autorkou je Šárka Gorgoňová. O publikaci přitom přítomný ministr zemědělství Marek Výborný prohlásil, že ji „má na svém nočním stolku“ a doporučil všem, aby si jí přečetli, neboť dokazuje nepostradatelnost selského stavu v našem zemědělství v minulosti i současnosti. Asi nejdůležitější poselství z letošních dožínek je přitom skutečnost, že se postoje ASZ ČR a ministerstva zemědělství, respektive samotného ministra, sbližují, což je důležité pro obhajobu zájmů sedláků z ASZ ČR v současnosti i v blízké budoucnosti. To přitom na dožínkách opakovaně oficiálně deklarovaly obě strany. Právě farma Martina Nováka je ostatně důkazem, co vše sedláci v minulosti dokázali a stále dokazují.

Den před dožínkami ASZ ČR se uskutečnila další inspirativní a přínosná akce, a to zahájení již 33. ročníku Mlékárenských dnů v Přibyslavi, jejichž součástí jsou i „mlékárenské farmářské trhy“ v sobotu 7. září na náměstí uvedeného města. Stejně jako v předchozích letech představila své produkty při zahájení řada mlékáren, od nejmenších až po ty největší, včetně nadnárodních mlékárenských společností působících na našem trhu. K vidění byla celá řada inovací a nových mlékárenských produktů prokazujících stále širší nabídku těchto produktů na našem trhu, a účastníci si také mohli vyslechnout data o aktuálním situaci v našem mlékárenství. V ČR přitom došlo podle údajů předsedy Českomoravského svazu mlékárenského Jiřího Kopáčka k pozitivnímu nárůstu produkce mlékárenské výroby, nejvíce u přírodních sýrů (meziročně o 8,2 procenta, což je nejvyšší nárůst v zemích EU), ale také tvarohů (+ 7 procent), másla (+ 6,5 procenta) nebo smetany (+2,2 procenta). Kritiku naopak sklidil úmysl Ministerstva zdravotnictví omezit na základě připravovaných změn ve školním stravování množství porcí mléka ve školách.

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) tento týden definitivně potvrdil, že se v letošním roce vrátí k vyplácení záloh na zemědělské dotace obdobně, jako tomu bylo s výjimkou loňska v předchozích letech. Záloha bude letos vyplácena na opatření: BISS (Základní podpora pro udržitelnost), DRP (Doplňková podpora pro udržitelnost), Mladý zemědělec 2024+, Mladý zemědělec dobíhající, CIS cukrová řepa, CIS chmel, CIS bílkovinné plodiny, CIS dojnice, CIS masná telata, CIS bahnice/kozy, přičemž na zálohách Jednotné žádosti bude letos vyplacena částka 9,5 miliardy.

O dalších mimořádných dotacích týkajících se kompenzace škod způsobených dubnovými mrazy na zemědělských komoditách rozhodla tento týden Vláda ČR. K dispozici má být zhruba 376 milionů korun ze zdrojů EU a dalších 100 milionů z tuzemských zdrojů, přičemž 50 milionů dodá ze svého rozpočtu Ministerstvo zemědělství (MZe) a o dalších 50 milionů bylo požádáno ministerstvo financí ze zdrojů národního rozpočtu. Z požadovaných 100 milionů bude podle MZe část použita na kofinancování mimořádné podpory směřující do ovocnářského sektoru a část prostředků půjde na národní dotační program určený ke zmírnění dopadů letošních jarních mrazů v ovocnářských školkách, který bude vyplácen prostřednictvím Rámcového programu pro řešení rizik a krizí. SZIF bude žádosti o podporu přijímat do 31. října 2024, finanční podpora by měla být vyplacena nejpozději do 31. ledna 2025.

Petr Havel

Přečteno: 684x