Podpora vybarvení
Vybarvení podpoříme nejen vhodnou odrůdou, kdy odrůdy typu Red (např. Red topaz – obr. 1) jsou barevnější a lépe vybarvují i v horších podmínkách (pozor u mutačních odrůd Bohemia, Jonaprinc a Gala, které občas ve vybarvení mutují z rozmyté v žíhané a naopak). Rozdíly teplot mezi dnem a nocí s častými ranními rosami významně podpoří vybarvení, podmračené teplé dny a teplé noci vybarvení oddalují. Toto oddálení díky teplému podzimu zhoršuje možnost odhadu sklizně. Mírné svahy s jižní expozicí vybarvení podporují - oproti rovinám nebo kotlinám. Generativní podnože vybarvení mnohdy zhoršují. Oproti tomu typové podnože dokáží velmi významně ovlivnit vzhled plodu. Ovlivní jej i světelnost koruny a probírka plodů a letní řez, o kterém bylo pojednáno v minulém díle.
Kdysi se doporučovalo pro podporu vybarvení rosení na hromadách, které opravdu barevnost zvýšilo, ale také snížilo skladovatelnost.
Moniliová hniloba (obr. 2) a sekundární strupovitost jsou velkým problémem skladování a ve vlhkých letech, jako je ten letošní, bude její vliv velký. Jedná se o sekundární napadení, které není při sklizni patrné. Vhodné je tedy před sklizní ošetření ekologickým přípravkem s účinnou látkou (hydrogenuhličitan draselný), který dokáže tyto infekce snížit, nebo chemickými s látkou (Boscalid, Pyraklostrobin a Pyrimethanil), u kterých je vhodné vynechat smáčedlo, které zpomaluje odbourávání použitých přípravků.
Výběr vhodného ovocného stromku
Od října se již smějí dobývat ze země sazenice ovocných stromků (obr. 3) a tak podle vláhové situace budou k dispozici na výsadby přibližně od poloviny října. Pokud víte, kterou odrůdu sháníte, je dobré se již v září informovat u školkaře, zda vybranou odrůdu bude mít k dispozici.
Při výběru je určitě vhodné se zamyslet, pro jaký účel má ovoce z ní sloužit, kdy ji chcete konzumovat (letní, podzimní, raně zimní či pozdně zimní odrůdy) a zda máte ovoce kde uskladnit.
Pak podle podmínek vybrat vhodnou podnož co do vzrůstnosti a budoucí velikosti stromu. Podrobně bylo o podnožích rozepsáno v pátém díle tohoto seriálu. (Je k pročtení na stránkách autora nebo v sekci Poradenství na webu ASZ ČR).
Samotný výběr stromku u školkaře je již relativně snadný. Podle návěsky (obr. 4) si zkontrolujete podnož a odrůdu. Stromek jako takový má vypadat zdravě, být dostatečně a rovnoměrně rozvětvený. Je třeba si uvědomit, že všechny větve stejně budete po výsadbě zakracovat. Dále si prohlédněte, zda není poškozený kmínek a hlavně zda nemá poškozené a zaschlé kořeny.
Již to, jak jsou stromky skladovány, napoví kvalitu školkaře. Pokud jsou jen volně pohozeny na vzduchu, tak na tyto stromky raději zapomeňte. Ideální je, když jsou založeny ve vlhkých pilinách nebo písku, aby nezaschly kořeny (obr. 5). Pro převoz by měly být překryty mokrým hadrem a igelitem.
Podpora motýlů
Motýli jsou asi nejviditelnějšími obyvateli sadů co do barevnosti (obr. 6 - 10). V podstatě se dá shrnout, že je důležité jim nechat místa, kde se mohou kuklit a zimovat. Na obojí jim velmi vyhovuje neposekaná vyšší tráva i kus ruderárního místa s kopřivami, které jsou pastvou pro většinu otakárků. Dále jsou důležité rostliny miříkovité, které jsou dospělcům mnoha druhů potravou. Ne všechny rostliny, které jsou nektarodárné pro včely, totiž lákají motýly. Proto není nutné před zimou udělat v sadech kompletní úklid, ale ponechat i neposečené plochy.
Je pravdou, že z pohledu ovocnáře mnoho užitku přímo nevykonají, ale jsou součástí naší krajiny, z níž mizí. Díky zatravnění a upravené seči (mozaikovitá, pásová a jiné) je můžeme podpořit, aby z krajiny tolik nemizeli. Stejně tak tím podpoříme noční druhy, které sice nejsou tak patrné, ale jsou stejně důležité. Jsou i potravou pro ptáky, kteří nám jinak dělají, společně s netopýry, predační službu.
Naopak po opadu listí je vhodné opadané listí přejet sekačkou, aby se rozmělnilo a žížaly a další organismy jej mohly snáze zpracovat a rozložit.
Doprovodná dřevina – Trnka obecná (Prunus spinosa)
Trnka obecná je velmi běžná dřevina (obr. 11 a 12), která dobře a neúprosně zarůstá různé meze. Pro své trnité větévky je hojně vyhledávaná ptáky i drobnými živočichy jako bezpečné útočiště. Z jara je obsypána bílými květy, z nichž jsou pak malé modré peckovice, které svoji trpkost ztrácí až po přemrznutí. Trnkami se živí na 20 druhů ptáků a na keři žije až 137 druhů hmyzu, včetně motýla ostruháčka švestkového, jehož housenka žije pouze na trnce. Z motýlů je na trnku vázán také otakárek ovocný.
Trnka je bohužel také zdrojem infekce šarky švestky (obr. 13). Kdysi byla zkoušena jako podnož pro slivoně. Afinita je dobrá a stromky jsou menší, ale velmi intenzivně podrůstá a proto není více používána.
Článek vzniká v rámci programu ČSOP - Oživení starých odrůd (www.stareodrudy.cz).
Starší díly jsou k dispozici na webu autora: https://vojtaptacek.webnode.cz/clanky-a-publikace/
O autorovi
Vojtěch Ptáček je ovocnář na volné noze spolupracující s Českým svazem ochránců přírody v rámci projektu Oživení starých odrůd ovocných dřevin. Zabývá se kompletní péčí o ovocné dřeviny (výsadba, řez, ošetření), mapováním a určováním odrůd, vedením instruktážních kurzů řezu, přednáškami o ovoci a propagací ovocnictví obecně. Vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze, kde i pár let vyučoval ekologické ovocnářství.
Text: Vojtěch Ptáček
Foto autor, obr. 5 Martin Makal a obr. 12 zdroj internet.