Připomenout lze také, že pomoc ČR Ukrajině není zdaleka jen o tom, že má naše země s tímto svým postojem pouze výdaje. Kromě toho, že řada občanů Ukrajiny, kteří momentálně působí na území ČR, tady již také pracuje a platí tedy také daně, vytváří pomoc ČR také potenciál pro rozvoj obchodu mezi oběma státy, a zejména potenciál pro export tuzemské produkce na Ukrajinu. Mimo jiné i o tom bylo jednání mezi ministrem Markem Výborným a ukrajinským velvyslancem v ČR Vasylem Zvarychem v tomto týdnu. Aktuálně šlo o podmínky exportu skotu z naší země, Ukrajina má ale také zájem o zemědělské a potravinářské technologie, například pro pekárenství a mlékárenství.
Jedním z možných příznivých důsledků strategie EU v oblasti životního prostředí jsou i pro zemědělství rostoucí požadavky na produkci obnovitelných zdrojů energie. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) má v této souvislosti v plánu finančně podpořit postupnou přestavbu téměř 600 bioplynových stanic na produkci biometanu a díky tomu snížit spotřebu dováženého zemního plynu. Podle MŽP pomáhají bioplyn i biometan v požadovaném odchodu od uhlí a také umožňují lepší využívání domácích zdrojů energie, což zvyšuje i nezávislost a energetickou bezpečnost ČR. Dodat lze, že produkce těchto obnovitelných zdrojů energie pomůže i v energetické nezávislosti zemědělských podniků, a kromě toho může významně zlepšit ekonomiku podnikání v zemědělství.
Nové poznatky pro zemědělskou praxi také testují naši vědci. Studie Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství AF MENDELU například prokázala, že dobrým zdrojem bílkovin, který může v budoucnu nahradit ve výživě hospodářských zvířat sójovou nebo rybí moučku, je konopí. Konopné výlisky jsou určeny zejména pro hospodářská zvířata s váhovým deficitem, pro podporu tvorby svalové hmoty, pro březí a laktující samice, zvířata v rekonvalescenci po nemoci či náročném sportovním výkonu, ale i stará zvířata. U ryb jde primárně o zdroj bílkovin v krmivu. Ve studii prováděné na MENDELU vědecký tým kaprům přidával do krmiva 5 %, 10 % a 15 % konopných výlisků. „Nejlepších výsledků, jak v rámci produkčních parametrů, tak obsahu kyseliny alfa-linolenové ve svalovině, bylo dosaženo u skupiny s přídavkem 10 %. Vyšší přídavek není vhodný, a to kvůli zvýšenému obsahu vlákniny, která je obsažena ve slupkách slisovaných konopných semen. Vláknina je pro ryby nestravitelná a ve vyšším množství negativně ovlivňuje stravitelnost ostatních živin,“ konstatovali vědci.
Petr Havel