Hlavní cíle novely jsou tři. Snížit škody způsobené přemnoženou zvěří. Snížit minimální výměry honiteb ze současných 500 hektarů na 250 hektarů. Lepší kontrola a regulace stavů přemnožené zvěře včetně nového systému plánů lovů zvěře.
Všechny tři hlavní cíle jsou napadány zejména ze strany myslivců z Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ), Svazu měst a obcí nebo některých velkých zemědělců. Ale široká i odborná lesnická a zemědělská veřejnost nebo pojišťovny považují novelu za velmi potřebnou.
Škody způsobené přemnoženou zvěří na nové výsadbě stromků nebo na zemědělských plodinách a pastvinách se ročně pohybují okolo 5 miliard korun a je důležité zmínit, že drtivá většina škod není poškozeným zemědělcům nebo lesníkům vyplácena. Zároveň stát investuje prostřednictvím dotačního programu ministerstva zemědělství do obnovy a výsadby lesů, ale kvůli přemnožené zvěři přijde značná část peněz nazmar.
Výtka k nové minimální výměře honiteb je naprosto lichá. Menší minimální výměra nemá žádný vliv na reálnou výměru honiteb ani na pokles počtu myslivců, jak někteří tvrdí. Navíc v okolních zemích, ale i v Československu do roku 1962 byla výměra honiteb okolo 150 hektarů. Tedy současný stav 500 hektarů je výkyv od normálu a běžného stavu, a je proto nutné, aby došlo k požadované úpravě na 250 hekratů.
Snížení minimální výměry honiteb pomůže k lepší kontrole stavů přemnožené zvěře a její regulaci. I proto novela zavádí možnost loveckých povolenek pro zemědělce. Zemědělci budou moci na svých pozemcích, které jsou poškozovány přemnoženou zvěří, takovou zvěř lovit a chránit tak svůj majetek a snižovat na něm způsobené škody.
Předmětem kritiky myslivců je také nový systém plánů lovů zvěře, které má stanovovat podle místních podmínek Ústav pro hospodářskou úpravu lesů, a sankce pro myslivce v případě, že plány lovů nesplní. ČMMJ přitom evidentně nejvíce vadí, že se tím sníží jejich vliv a kompetence. Současná situace s rostoucím objemem škod způsobených zvěří je důkazem, že dosavadní myslivecká praxe není funkční, a systém plánů je proto nutné změnit.
Novela mysliveckého zákona bude přínosem pro zemědělce, lesníky, obce, krajinu i státní rozpočet. Umožní vlastníkům lépe chránit jejich majetek a investice, nastolí rovnováhu mezi lesy a zvěří, podpoří vznik pestřejších a odolnějších lesů, které nutně potřebujeme.
Autorkou je europoslankyně za ODS, předsedkyně Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu a předsedkyně Spolku pro obnovu venkova České republiky.
Autor: Veronika Vrecionová
Zdroj: Forum24.cz