ASZ ČR navrhuje uznávání praxe jako náhrady za zemědělské kurzy

David  KrkoškaDavid Krkoška
Sdílejte článek
ASZ ČR navrhuje uznávání praxe jako náhrady za zemědělské kurzy

Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) se obrátila na minstra zemědělství Marka Výborného v otázce aktuálně projednávaných postupů pro posuzování zemědělské kvalifikace. Předseda Jaroslav Šebek ho v dopise vyzval, aby byla praxe uznávána jako náhrada za časově náročné a často zbytečné kurzy. Toto nastavení by totiž usnadnilo situaci především na rodinných farmách, kde se znalosti předávají z generace na generaci. Upozornil také na další problémy s uznáváním zemědělského vzdělání.

„To se týká zejména potomků zemědělských podnikatelů, kteří vyrůstají na farmě a zemědělství tak mají osvojené zcela přirozeně,“ píše Šebek v dopise.  Připomněl, že tito mladí lidé často volí pro své vzdělávání obory, které jim mohou být v zemědělském podnikání větším přínosem než studium zemědělství, které znají velmi dobře z praxe. Nemají tak možnost získat formální uznání zemědělské kvalifikace a jsou nuceni navštěvovat kurz, který pro ně velmi často nemá žádný přínos.

ASZ ČR v dopise navrhla konkrétní podmínky uznávání kvalifikace, které platí například v sousedním Německu. Nárok na ni by tak měl kdokoliv, kdo může prokázat minimálně dvouletou praxi v rozsahu 15 hodin týdně. Navrhla rovněž tři varianty doložení této praxe. Získat by ji tak mohl člen rodinného podniku s povinným zdravotním pojištěním, akcionář zemědělského podniku se smlouvou nebo zaměstnanec s pracovní smlouvou s pravidelnou pracovní dobou.

Šebek také upozornil, že začínající zemědělci často narážejí na to, že jim není uznáno absolvování zemědělského nebo příbuzného oboru, protože daný obor byl mezitím přejmenován a není veden v relevantním seznamu. Žadatel o uznávání kvalifikace pak musí složitě dokládat obsah vystudovaného oboru, navíc s nejistým výsledkem.

Podobně také dochází k problémům s uznáváním dalších příbuzných oborů. Příkladem je například bakalářský program Ochrana životního prostředí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Ten na seznamu chybí i navzdory tomu, že je svou náplní téměř totožný s programem Ochrana krajiny a využívání přírodních zdrojů na České zemědělské univerzitě (ČZU), který uznáván je. Obor navíc z velké části dokonce vyučují pedagogové ČZU.

Dopis zmiňuje také složité, zdlouhavé a finančně nákladné uznávání diplomů ze studia v zahraničí. Tento proces je v praxi nevyhovující. „Členové ASZ ČR se setkávají i s absurdními případy, kdy jim jako jednodušší a rychlejší řešení bylo doporučeno absolvovat 300hodinový vzdělávací kurz,“ zmiňuje Šebek v dopise.

David Krkoška, mediální oddělení ASZ ČR

Přečteno: 999x