Evropská komise podle všeho plánuje změny ve směrnici o vykazování podnikové udržitelnosti (CSRD), která na firmy v EU klade řadu požadavků. Společnosti by podle CSDR měly podávat množství nefinančních informací o environmentálních, sociálních a správních tématech (ESG), tedy o dopadech svého podnikání na okolí.
Podle návrhu, který by se mohl před zveřejněním ještě změnit, by se povinnosti o reportování vztahovaly pouze na společnosti s více než 1000 zaměstnanci a čistým obratem přesahujícím 450 milionů eur (11,3 miliardy Kč), píše Reuters. V současnosti se pravidla vztahují na firmy s více než 250 zaměstnanci a obratem 40 milionů eur (přibližně jednu miliardu Kč).
Cílem změn má být vyšší konkurenceschopnost evropského průmyslu. Některé ze zemí EU například Německo a Francie požadují, aby se takzvaný zelený reporting zmírnil, jiné, například Španělsko, naopak argumentují, že pravidla jsou klíčová pro prosazování hodnot EU v oblasti životního prostředí a lidských práv.
I podle nedávných prohlášení prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jana Rafaje, by Evropská komise měla přestat regulovat, tedy nepřijímat nové normy a nechat byznys „dýchat a soustředit se na práci“.
„Také bychom měli udělat rychlá rozhodnutí a rychlé řezy v aktivitách, které ještě zastavit jdou, jinak nám způsobí další problémy. Konkrétně máme na mysli nasazení plného reportingu ESG. Domníváme se, že je v této fázi daleko moudřejší mít reporting dobrovolný,“ řekl Rafaj na konci ledna v rozhovoru s českými novináři v Bruselu.
Velké firmy by měly sbírat data o udržitelnosti od začátku letošního roku. Jde o nové povinnosti pro firmy vycházející z celkem tří směrnic, doplnil tehdy Petr Jonák z představenstva svazu. Svaz průmyslu a dopravy věc kritizuje s tím, že na začátku šlo možná o dobrý úmysl, nicméně výsledkem je „jen smrtící regulační koktejl bez praktického přínosu“ a chytřejší cestou by tedy byla dobrovolnost.
Zdroj: Euractiv.cz