MZe většinu národních dotací vyplácí formou sazeb, letos rozdělí 3,7 mld.

ČTK
Sdílejte článek
MZe většinu národních dotací vyplácí formou sazeb, letos rozdělí 3,7 mld.

Zemědělci dostávají zhruba 90 procent dotací prostřednictvím sazeb, což znamená, že nemusí dokládat faktury za provedené práce, protože sazby vychází z průměrných částek za konkrétní činnost. Letos ministerstvo zemědělství (MZe) přistoupilo k zjednodušení i u dalších plateb a u některých přistoupilo k úpravě zásad pro poskytování dotací. Pokud například chovatel poruší zákon na ochranu zvířat proti týrání, nebude mít nárok na dotaci na zlepšení životních podmínek v chovu hospodářských zvířat. MZe o tom informovalo v tiskové zprávě.

Z národních zdrojů letos zemědělci obdrží zhruba 3,7 miliardy korun. V loňském roce národní zemědělské dotace činily přibližně 2,5 miliardy.

„Chceme nezbytnou administraci pro získání dotací zemědělcům co nejvíc usnadnit. Převážnou většinu národní podpory proto v současnosti vyplácíme formou sazeb,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný. Mezi sadbové podpory patří například dotace na likvidaci plevelů v cukrové řepě nebo na zlepšení podmínek v chovech skotu, prasat nebo drůbež, příspěvek na včelařství či restrukturalizaci sadů.

Nové zjednodušení se týká programu na zlepšení životních podmínek v chovu dojnic. Ekologický zemědělec žádající o zmíněnou dotaci už nebude muset doložit, že byl po celé období programu registrovaný jako osoba podnikající v ekologickém zemědělství. Zemědělské školy budou nově moct využít dotaci i na nově podporovaný obor vzdělávání ekologické zemědělství.

Pro letošní rok je z národních dotací nejvíce peněz, 1,4 miliardy korun, vyčleněno na zlepšení životních podmínek v chovu hospodářských zvířat. Do dotace Nákazový fond, která podporuje činnosti zaměřené proti rozšiřování nebezpečných nákaz hospodářských zvířat, letos směřuje více než miliarda korun. Dotace s třetí nejvyšší částkou jde na podporu ozdravování polních a speciálních plodin, ministerstvo na letošní rok počítá s vyčleněním 334 milionů korun.

Vedle národních dotací dostávají zemědělci dotace z evropských fondů. Zemědělci dostávají platby z EU ve dvou pilířích. V prvním pilíři farmáři dostávají přímé platby na plochu obhospodařované půdy nebo chov hospodářských zvířat, ve druhém pilíři získávají platby na rozvoj venkova, investice nebo pro mladé zemědělce. Celkový roční rozpočet prvního pilíře strategického plánu Společné zemědělské politiky činí zhruba 21 miliard korun.

Evropské dotace i národní podpory rozděluje mezi farmáře Státní zemědělský a intervenční fond. V roce 2023 fond podle své výroční zprávy rozdělil mezi zemědělce, potravináře a lesníky 34,8 miliardy korun, na přímé platby šlo 15,61 miliardy.

Zdroj: ČTK

Přečteno: 128x