Městské farmaření zažilo mezi lety 2015 - 2017 boom, avšak kvůli mnoha problémům od této činnosti většina firem ustoupila. HerbaFabrica však našla způsob, jak systém stabilizovat. Dozvěděli jsme se, že klíčem k úspěchu by mohlo být propojení indoor pěstování s venkovním farmařením a fóliovníky. Tento model umožňuje efektivně a udržitelně pěstovat saláty, rajčata a sezónní baby zeleninu.
V HerbaFabrice se pěstují především výhonky pro gastronomii. Díky pečlivě řízenému mikroklimatu mohou každý měsíc vyprodukovat až 2500 krabiček čerstvých výhonků. Celý proces od semínka po sklizeň trvá přibližně 14 dní a probíhá v plně automatizovaných pěstitelských místnostech, kde se samoreguluje teplota i vlhkost. Zavlažuje se ráno a večer, což simuluje přirozené podmínky ranní rosy. Systém zde nastavený umožňuje čtyři sklizně od pondělí do čtvrtka, proto se nové osivo nakličuje téměř každý den. Jelikož HerbaFabrica je provozována ve velice malých prostorách, hotové krabičky s výhonky si rovnou odváží odběratelé.
Zjistili jsme, že k pěstování se zde využívá konopné vlákno jako substrát a osivo pochází od vyspělých dodavatelů z Polska a Itálie. U osiva je podstatná vysoká klíčivost semen. Při pěstování se využívá specifické světelné spektrum (modré a červené světlo), které podporuje růst rostlin. Přidáním CO2 lze zvýšit produkci biomasy až o 15 %. Pro výhonky není nutné přidávat do vody jakékoliv látky pro výživu rostlin a nevyužívají ani přípravky na ochranu rostlin.
Navzdory úspěchu má městské farmaření své výzvy. Trh je nyní nasycený a konkurence vysoká. Přímý prodej restauracím se ukázal jako složitý, neboť restaurace často mění kuchaře. Proto se farma zaměřuje na velkoobchodní odběratele, kteří poskytují stabilitu, i když si berou 30 - 50 % z ceny produktu.
Do budoucna plánuje HerbaFabrica rozšíření produkce o pěstování hub. Mezi zamýšlené druhy patří hlíva, korálovec a dřevokazné houby jako shiitake nebo maitake. Tyto houby se pěstují v pytlích s pilinami z tvrdého dřeva a produkce probíhá v cyklech, kdy se mycelium nechá prorůstat a poté se mu vytvoří šok, aby začalo plodit.
Návštěva HerbaFabricy pro nás byla velkým přínosem. Ukázala nám, že městské zemědělství může fungovat, pokud se správně nastaví provozní model. Tento inovativní přístup by mohl být inspirací i pro další podobné projekty v Česku, zejména v době rostoucího důrazu na lokální a udržitelnou produkci potravin.
Text: Kateřina Zapletalová, KMF ASZ ČR