Kontroly se mají týkat vozidel nad 3,5 tuny, přičemž dotčenými přechody jsou Lanžhot-Brodské, Starý Hrozenkov-Drietoma, Bílá-Bumbálka a Makov a Mosty u Jablunkova-Svrčinovec. Podle Výborného není možné přechody zcela zablokovat, například přechodem Lanžhot denně projede asi 12.000 nákladních vozidel. Ministerstvo dopravy požádal o to, aby dnes o opatření informovalo Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia a další dopravce.
Povinná dezinfekce při vstupu do farem by pak byla případně zavedena v okresech blízko Slovenska. Podle Výborného by šlo o okresy Frýdek-Místek, Vsetín, Zlín, Uherské Hradiště, Hodonín a Břeclav. V těchto okresech se nachází 64 chovů s více než pěti kusy hospodářských zvířat. Ministr považuje za opodstatněné, aby pak chovatelé za povinné dezinfekce dostali kompenzaci.
Výborný dnes dopoledne dostal informaci o tom, že je v Maďarsku zřejmě další ohnisko nákazy, nachází se na jih od Bratislavy. „Tady v tomto případě by dozorové pásmo už sahalo na území Rakouska,“ řekl.
Na ministerstvu zemědělství ve čtvrtek ráno zasedne ústřední nákazová komise, která projedná další kroky, řekl Výborný. Poukázal na to, že v Evropě se slintavka a kulhavka naposledy vyskytla v roce 2001, škody tehdy dosáhly miliard korun, uvedl. „Musíme ty kroky dělat velmi rychle, protože kdybychom je dělali až v řádu několika dnů, tak bychom později mohli vidět, že ty kroky nebyly účinné,“ dodal.
Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus slintavky a kulhavky se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. Na člověka je nemoc nepřenosná. V ČR byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975.
Mezi typické příznaky nákazy patří horečka, snížená produkce mléka, nechutenství či deprese. Následně se u zvířat vyskytují puchýře naplněné tekutinou, které praskají a vytvářejí se z nich otevřené léze.
mib ptd
Zdroj: ČTK