„Monitoringy chceme zachovat v řádu jednotek měsíců,“ řekl dnes zástupce mluvčího SVS Petr Majer. Pokračovat by podle něj měla i opatření zaváděná v chovech, tedy například zákaz vstupu osob, které se v předchozích 21 dnech pohybovaly v uzavřených pásmech okolo ohnisek nákazy, nebo povinnost vést evidenci vstupu lidí.
Veterináři ve spolupráci s mlékárnami k dnešnímu dni odebrali 815 vzorků mléka na přítomnost viru slintavky a kulhavky ze 115 hospodářství v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji. „Vše je negativní. Na vyšetření čeká 100 vzorků,“ uvedl Majer. Veterináři zároveň provádí monitoring u volně žijící zvěře, vzorky odebírají v okresech Břeclav a Hodonín v blízkosti hranic se Slovenskem. Dosud inspektoři vyšetřili vzorky od 119 kusů zvěře divokých prasat, jelenů, daňků. „Výsledky vyšetření všech vzorků byly vyhovující,“ sdělil Majer.
Ohniska slintavky a kulhavky byla letos potvrzena v Německu, poté v Maďarsku a na Slovensku. Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.
Zdroj: ČTK