Horko způsobuje skotu tepelný stres, nově před rizikem varuje web Agrorisk

ČTK
Sdílejte článek
Horko způsobuje skotu tepelný stres, nově před rizikem varuje web Agrorisk

Letní teploty okolo 25 stupňů Celsia jsou pro mléčný skot stresující. Tvůrci webu Agrorisk, jenž pomáhá zemědělcům sledovat různá rizika, nyní přidali právě informace o riziku tepelného stresu pro skot, ale i pro ryby chované v rybnících a také pro člověka. Podle Evy Svobodové z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe, jehož odborníci za webem stojí, klesá při vyšších teplotách užitkovost dojnic a jsou náchylnější k výskytu zánětu mléčných žláz, uvedla v tiskové zprávě.

Web již několik let varuje před riziky způsobenými počasím i různými škůdci pěstitele polních plodin či ovocných stromů a nyní tvůrci přidali i rizika pro chovatele.

Tepelný stres je fenomén, jehož vliv zesiluje s postupující klimatickou změnou. Vědci dlouhodobě upozorňují na to, že roste počet dnů s teplotami nad 30 stupňů Celsia, počet tropických nocí a prodlužuje se trvání horkých vln, obzvláště ve velkých městech.

„Ačkoliv teploty mezi 20 a 26 stupni Celsia jsou pro člověka příjemné letní podmínky, pro dojnice jsou tyto teploty již stresující. Nyní na většině území Česka příští neděli očekáváme vyjma vyšších poloh střední riziko, v nejteplejších oblastech Čech vidíme zmíněné vysoké riziko a teploty mezi 27 a 30 stupni,“ řekla Svobodová. U dojnic se vystavení tepelnému stresu projevuje klesající produkcí a kvalitou mléka. Má také nepříznivý dopad na reprodukci a výskyt mastitid, tedy zánětů mléčných žláz.

Jelikož jde o vzdálenou předpověď, může se při jejím zpřesňování riziko snižovat, ale také zvyšovat. Pro chovatele má význam v tom, že ví, že se riziko objevilo a je třeba mu věnovat pozornost. Mapy rizika se na základě předpovědních modelů aktualizují čtyřikrát denně.

Předpověď rizika pro člověka a pro ryby zatím není dramatická, ale s letními teplotami už je možné sledovat v některých oblastech střední riziko. Lidé by měli dodržovat pitný režim, ale větších negativních dopadů se zatím není podle Svobodové třeba obávat. Riziko pro ryby roste postupně, protože voda se ohřívá pomaleji než vzduch. „Z hlediska chovu ryb je teplota vody významný faktor ovlivňující nasycení vody kyslíkem, vyšší teplota zvyšuje také podíl toxické formy amoniakálního dusíku,“ uvedla Svobodová.

mei gcm

Zdroj: ČTK

Přečteno: 65x