„Jsou to náklady, které byly vynaloženy na mimořádná veterinární opatření, kontroly na hranicích, testování mléka, které jsme zavedli, i na další opatření na jednotlivých farmách,“ řekl Výborný.
Zhruba 23 milionů z částky tvoří náklady Státní veterinární správy, devět milionů pak Správy státních hmotných rezerv, která nakupovala dezinfekce, dezinfekční rohože a prahy. „Zbytek jsou hlavně personální náklady,“ dodal ministr. Slovensko, které mělo na svém území nákazu potvrzenou, už dříve odhadlo náklady na opatření proti slintavce ve výši 100 milionů eur (zhruba 2,5 miliardy korun).
V reakci na zjištěná ohniska v Maďarsku a na Slovensku Česko postupně od letošního března zavádělo celostátní mimořádná opatření omezující přepravu zvířat ze zmíněných zemí, namátkové kontroly na hranicích, dezinfekci vybraných vozidel, zákaz vstupu lidí do farem nebo obor. Veterináři opatření několikrát upravili a zpřísnili. V současnosti už v Česku žádná opatření neplatí, pokračuje ale testování mléka a volně žijící zvěře.
Slintavka a kulhavka je velmi závažné nakažlivé virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné. Poslední ohnisko nákazy v chovu skotu v Maďarsku bylo potvrzeno 17. dubna, na Slovensku 4. dubna.
trp mha
Zdroj: ČTK