Postavení rodinného zemědělského hospodářství či člena takového hospodářství by pak žadatelům uděloval podle předlohy Státní zemědělský intervenční fond. K podmínkám by patřilo především to, že by obhospodařovali nejvýše tisíc hektarů půdy. Stejně jako většina legislativních návrhů se však ani tato předloha neobešla bez připomínek Poslanci ve druhém čtení podali několik pozměňovacích návrhů. Například Petr Bendl navrhl vypuštění výměry ze zákona, její stanovení by měla určovat nařízením vláda. Michal Kučera chce zase obdobně jako pirátská poslantyně Klára Kocmanová sjednotit podmínky pro udělení statusu děna rodinného zemědělského hospodářství fyzické osobě a právnické osobě. Ta navíc žádala rovněž úpravu převodu funkce správce hospodářství a to, aby dvouletá praxe s chovem zvířat zakládala způsobilost pro základní chovatelské zákroky.
To, jaká bude konečná verze uzákonění rodinných farem, tak ještě není zcela jasné. Již Petr Bendl na valné hromadě asociace minulý týden připustil, že nebude v takové podobě, vjakéji původně chtěli mít. Navíc zatím současný návrh znění nepřináší žádné úlevy. Zatímco totiž v některých státech mají rodinné farmy například daňové výhody, jde zejména o osvobození nebo o nižší sazby u daně z příjmů, u daně z nemovitostí a případně u dědické daně, nynější novela by totiž pouze stanovila, že výhradně osoby s přiznaným postavením rodinného zemědělského hospodářství by mohly používat toto označení a jeho odvozeniny v názvu, na svém výrobku, v reklamě nebo v popisu své činnosti.
Podle předkladatelů jde však jen o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání. Podle odhadů autorů předlohy do dvou let od účinnosti novely by mohlo v České republice být kolem dvou tisíc rodinných zemědělských hospodářství. I ti se však shodli na tom, že bude záležet především na tom, jaké možnosti svým nositelům tento status opravdu přinese.
Autor: Zuzana Fialová
Zdroj: Zemědělec
Zdroj: Zemědělec