Přechodná opatření přitom de facto znamenala návrat ke kvótám, které platily v předválečném období. I proto členské země tlačily na Evropskou komisi (EK), aby s Ukrajinou co nejdříve vyjednala jinou dohodu, která bude pro Kyjev mnohem lepší.
„Díky této modernizované dohodě zajistíme obchodní toky z Ukrajiny do Evropy a na globální trhy. Zároveň i nadále chráníme zájmy našich zemědělců,“ okomentovala dohodu předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. „Ukrajina patří do naší rodiny,“ dodala s tím, že EU bude i nadále podporovat růst a stabilitu země na její cestě k plnému začlenění do EU.
„Naslouchali jsme velmi pozorně oběma stranám, zemědělcům na Ukrajině i na evropské straně,“ řekl novinářům v Bruselu Šefčovič. Členským státům EU chtějí dohodu detailně představit a vysvětlit jim všechny okolnosti jejího dojednání i její výsledky, zejména ty, které se týkají citlivých a ostře sledovaných produktů. „Věřím, že jakmile s vysvětlováním skončíme a posuneme se k finalizaci formálního schválení dohody, přijde i ze strany členských států pozitivní reakce a zrušení embarg,“ odpověděl eurokomisař na dotaz, jak to bude s embargy, která na dovoz produktů z Ukrajiny jednostranně uvalily Slovensko, Maďarsko či Polsko.
Mezi citlivé zboží patří například vejce, cukr nebo pšenice. Zemědělci i politici v Polsku, ve Francii, ale i v jiných zemích si stěžovali hlavně na to, že zboží z Ukrajiny sráží ceny na jejich domácím trhu. Bylo tedy zavedeno opatření, že pokud dovoz některých produktů z Ukrajiny překročí určité objemy, EU na ně znovu zavede cla.
„Analyzovali jsme, jaká je absorpční kapacita trhu a na základě těchto čísel jsme nalezli vyvážené řešení,“ uvedl eurokomisař pro zemědělství Christophe Hansen. Vyjednávání s ukrajinskou stranou podle Šefčoviče skončila o víkendu. „Stále je potřeba podniknout několik kroků, nicméně čím dříve tato dohoda vstoupí v platnost, tím dříve budou moci zemědělci z obou stran těžit z toho, co považuji za vynikající výsledek pro Ukrajinu i pro Evropskou unii,“ dodal eurokomisař pro obchod.
Obě strany teď budou pracovat na doladění technických prvků dohody. Členské státy a Evropský parlament budou o podrobnostech dohody informovány v nadcházejících dnech, sdělila Evropská komise.
Dohoda stojí podle EK na třech pilířích a tím prvním jsou rovné podmínky. „Nový přístup na trh je podmíněn postupným sladěním Ukrajiny s příslušnými výrobními normami EU, jako jsou dobré životní podmínky zvířat, používání pesticidů a veterinárních léčivých přípravků. Očekává se, že Ukrajina bude každý rok podávat zprávu o svém pokroku v tomto ohledu,“ stojí v prohlášení unijní exekutivy.
Druhým pilířem je robustní ochranná doložka, podle které obě strany budou mít možnost aktivovat ochranný mechanismus v případě, kdy by dovoz mohl mít pro kteroukoli ze stran nepříznivé důsledky. Třetí pilíř pak zdůrazňuje existenci určitých citlivých položek, jako je cukr, drůbež, vejce, pšenice, kukuřice a med.
„Kvóty se u nich zvyšují, nicméně zůstávají pod historickými objemy obchodu, aby byla zajištěna stabilita trhu EU. U méně citlivých produktů se kvóty zvyšují jen mírně, zatímco některé produkty budou plně liberalizovány,“ doplnil Šefčovič. Podle Hansena budou bez cel například mléčné výrobky, jako je sušené plnotučné mléko, ale také houby.
Autor: Tereza Šupová
Zdroj: ČTK