Podle Českého hydrometeorologického ústavu mohou dnes teploty vystoupat až na 32 stupňů Celsia. Od středy má být ještě tepleji, ve čtvrtek mohou maxima dosáhnout až 37 stupňů.
„Obecně je v horkých dnech třeba přepravu směřovat především do brzkých ranních nebo večerních hodin. Povinností dopravců je zajistit splnění požadavků daných legislativou, především pak teplotu při přepravě, délku přepravy, zajištění napájení, krmení a pravidelný odpočinek zvířat po celou dobu přepravy,“ upozornila správa.
Veterináři se při kontrolách v období vysokých teplot více zaměří na dodržování povinností chovatelů. Jde například o povinnost, aby skot, ovce či koně měli na pozemku možnost úkrytu před slunečním žárem. Nutné je rovněž zajištění vhodného zdroje napájení, prasata musí mít přístup k 25 litrům vody za den, ovce k 20 litrům vody na jedno zvíře. Skot vyžaduje 40 litrů vody denně, nejvíce vody potřebují dojnice, a to 100 až 180 litrů.
Do stájí, kde hrozí zvýšené teploty, by měli chovatelé opatřit ventilaci, ale také náhradní energetický zdroj, který zajistí udržení větrání v případě výpadku energie. Pokud systém větrání přestane fungovat, musí chovatel v pohotovostním plánu uvést dobu, po kterou zvládne udržet dobré životní podmínky zvířat.
Na dostatek vody by neměli zapomínat ani lidé cestující se psy, kočkami či jinými domácími zvířaty, podotkli veterináři. Zejména při delší cestě je podle nich nezbytné dělat pravidelné zastávky a nechat zvíře napít a proběhnout. „V některých případech se, bohužel, stále občas setkáváme s případy, kdy majitelé nechávají svá zvířata na přímém slunci v autě, k čemuž dochází například na parkovišti před obchodními centry. Teploty ve vozidle mohou během několika minut přesáhnout i 50 stupňů Celsia, což ohrožuje zdraví, v některých případech i život zvířete,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
V případě přehřátí doporučují veterináři ochlazovat zvíře vlažnou vodou, umístit ho do stínu a zajistit mu dostatek vody, poté by měli majitelé či chovatelé vyhledat pomoc veterinárního lékaře. Veterinární správa také radí venčit psy ráno a večer, kdy jsou teploty nižší. Lepší je vyhnout se rozpálenému asfaltu nebo betonu a dát přednost například trávníku, kde nehrozí popálení psích tlapek.
Zdroj: ČTK