Představitelé Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství se zástupci soukromých zemědělců (Asociace soukromého zemědělství ČR) a spolkem na podporu udržitelného rozvoje venkovských oblastí (Spolek pro obnovu venkova ČR) se spolkem SVATÁ LUDMILA se společně v memorandu zavázali, že se zapojí do šíření většího povědomí a nabídky udržitelného poutního turismu u nás. Partneři podpoří rozvoj projektu Putování za kořeny jako národní platformu pro udržitelný poutní turismus, která propojí poutníky, zemědělce, venkovské komunity a ochránce přírody s cílem podpořit šetrné užívání krajiny, zachování a ochranu přírodního i kulturní dědictví a vytvoření harmonické rovnováhy mezi turismem a ochranou krajiny. „Ministerstvo zemědělství od roku 2016 každoročně vypisuje národní dotační program na údržbu a obnovu kulturních a venkovských prvků. Jeho cílem je přispět k zachování charakteristického rázu venkova, a tím zvýšit turistickou atraktivnost a oživení venkovských oblastí. Projekt Putování za kořeny, jehož záměrem je propojit poutní turismus s udržitelným venkovem, podpořit lokální zemědělství a tradiční hospodaření, doplňuje náš dotační titul. Navíc propojuje historii se současností, učí nás k úctě k tomu, co vytvořily předchozí generace a také vede k zamyšlení, co bychom zase my mohli zanechat budoucím generacím“, uvedl ministr zemědělství Marek Výborný.
„Nadměrný a nevhodně usměrňovaný masový turismus přírodě a krajině více škodí, než prospívá. Proto podporujeme pobyt v přírodě mimo nejvyhlášenější turistické cíle, a upozorňovat na krásy krajiny i mimo chráněná území. A jednou z cest je právě propojení poutních cest s podporou šetrného turismu, lokální ekonomiky i osvěty o přírodních a kulturních hodnotách krajiny,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík.
Memorandum získalo podporu i u soukromých zemědělců. „Klasičtí sedláci, rodinné farmy jsou přesně těmi, které najdete trvale usídlené v krajině a u kterých můžete dostat originální farmářský výrobek, získat nějaký zážitek z farmy a současně se třeba i ubytovat co nejblíž přírodě. Jsou to zkrátka jednotlivé články, které budou tvořit jeden ze základů poutní turistiky, která se tímto projektem a spojením s dalšími partnery přirozeně rodí i v naší zemi. Jinde ve světě jsou tyhle věci zcela přirozené a normální. Jednotliví členové Asociace soukromého zemědělství ČR budou nyní i touto cestou moci přivítat na svých hospodářských dvorech návštěvníky, kteří budou mít chuť vyrazit i do těch nejzapadlejších vesniček a současně velmi krásných koutů naší země. Těšíme se na vás!,“ dodává Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR.
Memorandum hovoří o dalších konkrétních krocích, například budování zázemí pro poutníky s minimálním dopadem na krajinu, ať už jde o poutní zastávky nebo ubytování pro turisty. Chce propojovat venkovské komunity, ochránce přírody i soukromé zemědělce. „Chceme ukazovat krásu české krajiny v jejím plném kontextu. Naše putování propojuje příběhy, duchovno a současné hodnoty,“ uzavírá Miroslava Janičatová, předsedkyně představenstva SVATÁ LUDMILA, z. s.
Více na: www.putovanizakoreny.cz, www.svataludmila.cz
Tisková zpráva MZe k projektu ZDE.