„Uvidíme, jak bude nakonec vypadat sklizeň,“ řekl Trnka. Suchá hlubší vrstva podle něj ukazuje na to, že v půdě není žádná vodní rezerva a že poměrně dlouho panuje hydrologické sucho. Průtoky řek a potoků jsou z valné části podprůměrné a na horších stavech, než je pro toto období obvyklé, jsou i podzemní zdroje.
Intenzivní vlna půdního sucha, která se začala rozvíjet v polovině června, vyvrcholila na konci prvního červencového týdne. Letos šlo o druhou vlnu, první zasáhla Česko v první polovině května. „Ze satelitních snímků vidíme, že se vegetaci daří dobře a na toto období je nezvykle zelená. Ale víme z hlášení zemědělců, že lokálně už sucho škody napáchalo a v klíčových fázích růstu plodin bylo sucho,“ zmínil Trnka zprávy například ze západních Čech či jižní Moravy jak z polí, tak i z ovocných sadů. Nicméně nyní rostliny vodu mají. „A v povrchové vrstvě do 40 centimetrů mají nejvíce kořenů,“ řekl Trnka.
V některých částech republiky minulý týden napršely desítky milimetrů, výjimečně i přes 100, naopak v některých částech Čech jen do 15 milimetrů. Tento týden se očekává, že v Čechách může spadnout deset až 25 milimetrů, na Moravě do deseti, uvedli tvůrci Intersucha na webu. „Podle měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu by měly být teploty slabě podprůměrné a srážky průměrné, takže na většině území by se nemělo dít nic katastrofického,“ předpokládá Trnka.
Suché epizody letos poznamenaly i lesy, nejvíce v západní části republiky. Měly méně vody, proto jsou jejich přírůstky menší. Ani v lesích však není situace letos dramaticky špatná. Suché epizody, jak květnovou, tak tu, které vyvrcholila před týdnem, ukončily poměrně vydatné deště. Pro doplnění spodních vod a vylepšení průtoků by však bylo potřeba vody více.
mei kš
Zdroj: ČTK