TYPY PRÁVA SPOLEČENSTVÍ aneb ČR je na svoje občany přísnější než EU

Sdílejte článek

REGULATION - ; (pravidlo, „vyhláška“) - Tento typ právní úpravy, resp. „vyhlášky“ je nejvíce závazný ze všech předpisů, uplatňovaných v evropské legislativě. Aplikuje se přímo, neuplatňuje se zde možnost ji přenést do národní legislativy, ale automaticky zavádí povinnosti. Tyto povinnosti jsou posuzovány v rámci práv občanů EU jako práva jednotlivých států. Tato právní úprava je nadřazená jakémukoliv konfliktnímu zákonu jednotlivých zemí a členské státy a soudy jsou tímto právním aktem vázány. Zavádí se jednotně pro všechny státy EU a národní vlády si nemohou vybrat např. jenom část.

Například: Vyhláška o značení a původu GMO

Vyhláška o užití přídavků do krmiva zvířat

DIRECTIVE (nařízení)

Tato varianta právní úpravy „Nařízení“ má za úkol spíše harmonizovat-slaďovat státní práva jednotlivých států spíše než-li je sjednocovat. Členské státy jsou vázány kdodržování nařízení, nařízení udává cíle, kterých je nutné dosáhnout, ale dovoluje státům zvolit si svoji vlastní cestu, jak mohou být stanovené cíle dosahovány spomocí národních legislativ. To dovoluje vzít vúvahu národnostní rozdíly a speciality při zavádění práva EU. Nařízení není nadřazené národním zákonům, ale dává za úkol národním vládám zapracovat nařízení do národní legislativy vsouladu správem EU. Členský státům je obvykle dána specifická doba na zavádění těchto Nařízení do národního práva.

Například: Nařízení o opatření proti onemocnění slintavkou a kulhavkou

Nitrátová směrnice

DECISION (rozhodnutí)

Rozhodnutí se liší od Vyhlášky a Nařízení vtom, že je adresováno specificky, jednotlivcům nebo členskému státu splnit povinnosti, propůjčit práva nebo zajistit splnění opatření.Je svázáno a přímo uplatnitelné všem těm, kterým je adresováno.

Například: Rozhodnutí o povolení importovat pšenici nízké kvality do EU

Rozhodnutí dovolit Řecku státní podporu jako kompenzaci dopadů zimy

COMMUNICATION, DECLARATION,ACTION PLAN, GUIDELINES-(Komuniké,

Deklarace-prohlášení, Akční plán, Doporučení)

Zde jde o tzv. „soft“ „nepsané“ právo EU, Komuniké, Deklarace, Akční plány, Doporučení mají za cíl formulovat a tvořit zavádění práv Společenství.Nabídka pohledů a souvislostí sohledem na obecný proces integračních otázek, kterých by mělo být dosaženo, nebo co je třeba učinit, aby jich bylo dosaženo. Jsou to nezávazné materiály, které mají za cíl pomáhat členským státům sradami a instrukcemi jak dosáhnout zřejmých cílů Evropské Unie.

Například: Doporučení spoluexistence pěstování Geneticky modifikované a geneticky

Nemodifikované kultivace

Komuniké o legislativě „Animal Welfare“ hospodářských zvířat ve Třetích

zemích a dopady v EU

Ing. Michal Pospíšil, tajemník ASZ ČR

Brusel

Zdroj: ASZ ČR

Přečteno: 323x
Katalog farem