Domácí porážky jsou bezpečné a pro zvířata ohleduplné

Sdílejte článek

Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) podporuje návrh veterinárního zákona, který mimo jiné umožňuje porážet přímo na farmách skot mladší dvou let. Protesty potravinářů a řezníků, kteří se skrývají za obavy o zdraví zvířat i konzumentů, považuje ASZ za výkřiky strachu o zisky z jatek a dalších zpracovatelských podniků.

„Překvapuje mne starostlivost zpracovatelů o mne a zdraví mojí rodiny, neboť domácí porážkou si zajišťujeme kvalitní čerstvé hovězí a telecí maso na vlastní stůl,“ podotkla majitelka farmy na Vystrkově a předsedkyně ASZ Pelhřimov Květa Mošnová. Také předsedovi Asociace soukromého zemědělství Josefu Stehlíkovi se zdá podivné, že pokud mají potravináři a zpracovatelé strach o bezinfekčnost masa vyrobeného přímo na statku, proč se snaží zakázat pouze porážky skotu a už nebrojí například proti domácím zabijačkám. „Je stejný nesmysl tvrdit mi, že z telete poraženého na farmě mohu dostat nemoc šílených krav, ale že slepice z našeho dvora je imunní vůči ptačí chřipce. Evidentně se proto jedná o pouhou snahu zpracovatelů nepřijít o peníze, která však vede k strašení veřejnosti a k poškozování zájmů rodinných farem,“ vysvětlil Josef Stehlík. Protože jsou výrobky domácí porážky určené pro domácí-rodinnou konzumaci, je více než pravděpodobné, že chovatelé nebudou jíst záměrně maso nemocných zvířat.

Potravinářská komora a Svaz zpracovatelů masa si dělají starosti i o to, aby v Čechách nevypuklo nekontrolované a živelné porážení. Jenže zemědělci budou muset i nadále porážku sedm dní předem nahlásit na Krajskou veterinární správu, která má pochopitelně právo vše zkontrolovat. Sedlákům také nemizí povinnost nakládat se zvířaty i s vedlejšími živočišnými produkty podle platných předpisů. „Nechápu, jak mohou argumentovat, že budou domácí porážky k zvířatům nešetrné. Farmáři se o skot dlouhodobě starají. Mají ke každému kusu osobní vztah, a proto i k porážce přistupují co nejšetrněji. Myslím si, že největším nebezpečím nedodržování zákonného způsobu zacházení se zvířaty je naopak anonymita velkých provozů,“ zlobí se farmářka Mošnová. Při domácích porážkách odpadne také pro zvířata stresující převoz do neznámého prostředí jatek.

Zkušené chovatelce mléčného skotu Květě Mošnová celá kritika novely veterinárního zákona připomíná aféru, kdy se začaly objevovat zaručené zprávy o nebezpečnosti čerstvého mléka z mlékomatů. „Zajímavé je, že tehdy byli o závadnosti čerstvého mléka pevně přesvědčeni zejména výrobci obalů,“ dodala Mošnová.

Tisková zprýva ASZ ČR

Kontakty:

Ing. Josef Stehlík, předseda ASZ ČR
tel.: 731 471 572
e-mail: ingjstehlik@seznam.cz

Ing. Květa Mošnová, předsedkyně ASZ ČR - Pelhřimov

tel.: 724 202 682

e-mail: mosna@wo.cz

Ing. Jaroslav Šebek, tajemník ASZ ČR

tel.: 777 032 332

e-mail: jaroslav.sebek@asz.cz

 

Přečteno: 546x