„Přitom si drobný farmář například nemůže dovolit, aby proto, že jednou týdně bude prodávat mléko a sýry na trhu, kupoval bez podpory chladírenský vůz a přenosnou lednici, ve které bude zboží na místě skladovat,“ vysvětlil předseda Asociace soukromého zemědělství (ASZ) Josef Stehlík. Asociace proto už léta usiluje, aby se snížily normy pro malé domácí výrobny a zjednodušila se nařízení týkající se prodeje ze dvora a právě na farmářských trzích. O tom, že sedláci mají zájem se na tomto obchodu podílet, svědčí skutečnost, že i přes současné překážky se do těchto typů prodeje zapojuje více než sedmdesát procent členů Asociace soukromého zemědělství.
S touhou pořadatelů zajistit na trzích pestrou nabídku zboží a s nedostačujícím počtem sedláků souvisí skutečnost, že se na některých tržištích začali objevovat nepoctiví překupníci zejména se zeleninou pocházející ze supermarketů. Ministerstvo zemědělství si uvědomilo, že poškozují dobré jméno farmářských výrobků a sestavilo Kodex farmářských trhů. „Asociace soukromého zemědělství snahu ministerstva přivítala, ale chápe, že kodex není právně závazným dokumentem, a proto případnému nepoctivci nehrozí žádný trestní postih. Pokud však kodex přispěje k
větší informovanosti zákazníků o zboží. Dostanou sami nakupující šanci u podvodníků nekupovat, a tím je z trhů vyhnat,“ řekl Josef Stehlík a s úsměvem dodal, že základním pravidlem při nákupu zeleniny je zamyslet se nad tím, které druhy je zrovna možné v Čechách vypěstovat. Zaručeně pravé farmářské jahody prostě v únoru nekoupíte.
Tisková zpráva ASZ ČR