Seminář zahájil a jeho název vysvětlil předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík: „Proč „Živá vesnice“? ASZ je dlouhodobým propagátorem tradičních selských hospodářství, která jsou úzce spojená s životem na venkově. Sedláci jsou jedni z mála obyvatel vesnice, kteří přímo v ní podnikají a mnohdy vytváří i pracovní uplatnění pro své spoluobčany. Vesnici zvelebují, v rámci prodeje ze dvora a agroturistiky obohacují její atraktivitu v oblasti turismu a služeb poskytovaných na venkově. Při současném trendu, kdy se z obcí staly spíše noclehárny měst a venkovský prostor je destabilizován, je role sedláka, kterému na stavu vesnice i okolního prostředí záleží, nezastupitelná.“
Stěžejními tématy semináře se tak stala: Podpora podnikání na venkově (malé projekty), Podpora využívání potenciálu české krajiny a Generační kontinuita na venkově.
Podpora podnikání na venkově – malé projekty
Jednou z možností podnikání na venkově, která se stává jak pro farmáře, tak pro spotřebitele stále oblíbenější, je možnost zpracování části faremní produkce a prodej ze dvora nebo prostřednictvím farmářských tržišť. Díky dlouholeté snaze Asociace a práci Antibyrokratické komise MZe se v posledních letech podařilo dosáhnout mnohých legislativních změn, které sedlákům v dnešní době v tomto směru již leccos umožňují. Dalšími možnostmi, které Asociace dlouhodobě podporuje, je zpracování a využití lokálních zdrojů obnovitelné energie a v neposlední řadě i přímé formy spolupráce na realizaci projektů mezi podnikateli a obcemi i vzájemně mezi podnikateli.
Podpora využívání potenciálu české krajiny
Je třeba plně a urychleně využít možností pozemkových úprav „dvourychlostním modelem“ s důrazem na zpřístupnění zemědělských pozemků vlastníků. Dále zajistit možnost čerpání investičních podpor na společná zařízení komplexní pozemkové úpravy z nového Programu rozvoje venkova obcemi i vlastníky půdy a využít možností nového Programu rozvoje venkova v prioritě Řízení rizik pro realizaci preventivních opatření v krajině.
Generační kontinuita na venkově
Jednou z nejdůležitějších priorit ASZ je podpora Předčasného ukončení zemědělské činnosti. Jde o dotační titul, jehož hlavním cílem je urychlit generační výměnu zemědělských podnikatelů. Ačkoliv tento program několik let velice dobře fungoval a byl efektivní, 31.3. letošního roku byl příjem žádostí o tuto podporu ukončen. ASZ ale trvá na tom, aby taková podpora v nějaké formě pokračovala i nadále. Dále bude prosazovat přijmutí povinné podpory mladých zemědělců při konstrukci pozice ČR k nastavení podmínek přímých plateb v Pilíři I a plné využití možnosti zvýhodnit projekty mladých farmářů při přípravě pravidel a podmínek čerpání podpor projektů v rámci nového Programu rozvoje venkova.
V dalším bloku semináře „Živá vesnice“ shrnul Josef Stehlík konkrétní postoje Asociace soukromého zemědělství k dosud projednávaným tématům Společné zemědělské politiky pro rok 2014 – 2020.
U přímých plateb prosazuje ASZ zavedení formy tzv. dobrovolného „ozelenění“, akceptování platby pro mladé a malé farmáře a navrhuje obhájit jednoduchou formu platebních nároků vázanou na aktuálně užívané ha zemědělské půdy evidované v LPIS.
V Programu rozvoje venkova (řízení rizik, skupiny producentů) doporučuje realizaci preventivních opatření v krajině ke zmírnění dopadů klimatických změn. Prosazuje, aby podmínkou uznání existence sdružení producentů byl společný investiční záměr. Odmítá vytváření vzájemných pojišťovacích fondů rizik. V Programu rozvoje venkova (lesy) je proti poskytování dotací státním lesům a pro umožnění čerpání dotací církvím. Prosazuje, aby podpora pro zalesňování byla vázána na soulad s Komplexními pozemkovými úpravami a vymezeným územím. Je pro zvýhodňování drobných žadatelů a postupů a technologií, které eliminují v maximální možné míře erozi v lesích.
Dlouhodobou a jednou z hlavních priorit Asociace je snižování byrokracie. Mezi největší snahy v tomto směru patří snížení kontrol u podniků a úplná eliminace preventivních kontrol u podniků do 10 ha zemědělské půdy v LPIS a do deseti dobytčích jednotek na hospodářství. ASZ dále podporuje předložení sběrné novely tzv. Antibyrokratického zákona.
Dále vystoupili jednotliví zástupci pověření ASZ projednáváním Společné zemědělské politiky na další programové období v pracovních skupinách na MZe a informovali o dosavadních jednáních.
Šárka Gorgoňová, hlavní kancelář ASZ