Doplňkový příjem
Když se krmných plodin urodí dostatek, zvládne přitom sedlák vykrmit na farmě narozené býky. I když holštýnské plemeno není masné, jedná se o zajímavý doplňkový zdroj příjmu. „Snažíme se proto naše pozemky rozšířit, jenže o pole i louky v okolí statku je velký zájem. Přesto se nám naštěstí podařilo získat příslib na třicet hektarů,“ prozradil sedlák, který za ještě větší problém než nedostatek půdy považuje rozsáhlou administrativu a byrokracii spojenou s hospodařením.
„Troufám si říct, že to je to, co mně nejvíce otravuje život a drtí, navíc ostatní sedláci jsou na tom podobně,“ posteskl si soukromý zemědělec.
Peštovi zvažují, že začnou prodávat malou část produkce mléka přímo na farmě. Zatím však dodávají nezpracované mléko do mlékárny a s napětím sledují jeho klesající výkupní cenu.
„Neradi bychom se však chovu mléčného skotu vzdali. Zaměstnaní na farmě jsou jen rodinní členové, a tak méně výdělečná období překonáváme tím, že se ošidíme na mzdách a uskrovníme se,“ informoval farmář. Soudržnost členů perfektně upravené rodinné farmy ocenila v roce 2010 Asociace soukromého zemědělství ČR, když udělila Peštovým třetí místo v prestižní zemědělské soutěži Farma roku.
Má to smysl
„Ocenění si moc vážíme.
Utvrdilo nás v názoru, že rodinné zemědělské hospodaření má smysl a je nedílnou součástí českého venkova,“ doplnil statkář. Ostatně rod Peštů má v zemědělství dlouhou tradici, kterou na čas přetrhla jen kolektivizace.
Otec hospodařících bratrů je vášnivým chovatelem koní, ovcí, koz, králíků, slepic i včel. „Zejména o letních prázdninách tak míří za návštěvou naší selské zoo celé výpravy rodičů s dětmi,“ řekl s úsměvem sedlák.
Vysoká návštěvnost na statku Peštových bude však letos pravděpodobně i 6. října, kdy se tu uskuteční Farmářské slavnosti. „Rozhodli jsme se do projektu, který seznamuje hlavně děti s životem na farmě, zapojit a pozvat k nám tisíce návštěvníků. Věříme, že tím přispějeme ke zlepšení obrazu českého soukromého zemědělství v očích veřejnosti,“ vysvětlil farmář.
Podrobnosti o hospodářství a programu Farmářských slavností naleznete na internetové adrese www.eagri.cz/public/web/farmarskeslavnosti.
Vyšlo v Denících Bohemia