V Soběkurech opět oživla sedlačina

Sdílejte článek
V Soběkurech opět oživla sedlačina

Petr Hodan pochází ze statku v Soběkurech, kde nyní, stále za jeho vydatné pomoci, hospodaří syn Jiří. Soběkurská náves je lemována řadou více či méně zachovalých statků. 

„Statek naproti nám“, ukazuje pan Hodan, „patřil rodině Kropáčkových, kteří vlastnili 60 hektarů. Ti byli vystěhováni jako první, hned v devětačtyřicátém. Stejně skončila Sinkulovic rodina z osady Horušany. Dalších šest hospodářů s výměrou půdy kolem 20 hektarů je následovalo o čtyři roky později. Byl jsem v té době ještě dítě, ale nikdy nezapomenu, jak na dvoře statku na druhé straně návsi klečela před naloženým vozem s pár kousky nábytku se sepnutýma rukama s malými dětmi kolem sebe naříkající vdova - selka. Slitování s ní ale neměli. Jako memento tenkrát táta schoval úřední příkaz z MNV o povinném pachtu několika hospodářství zde. Opatruji je pro další generace, aby se nezapomnělo… Nedávno jsem takto podobně zavzpomínal před německými sedláky, kteří nechápavě kroutili hlavami a stále se ptali: „Češi Čechům? To není možné.“ 

Znovu soukromě hospodařit se na Hodanovic statku začalo v roce 1992 na 24 hektarech vrácených a 19 ha pronajatých polí. „Se stařičkou zemědělskou technikou, navrácenou z JZD, jsme byli pro mnoho lidí terčem posměchu. Nám to ale nevadilo, pracovali jsme na vlastním a co může být pro sedláka víc?“ vzpomíná pan Hodan.

Dnes hospodaří se synem na 96 hektarech, pěstují pšenici, řepku, ječmen, oves a brambory. Pro společnost Selgen, zabývající se šlechtěním nových odrůd polních plodin, množí hrách. V tomto směru spolupracují ještě s firmou Osiva Boršov. Stařičkou zemědělskou techniku nahradila ta nejmodernější, vybudovali sklad obilovin, pořídili čističku, sušičku a posklizňovou linku. „Velmi nám pomohly dva dotační tituly. Nejprve Mladý farmář, poté Podpora konkurenceschopnosti. Byly šité na míru pro sedláky a jejich spuštění bylo velkou zásluhou asociace,“ říká Jiří Hodan. „Při stavbě haly a nákupu kombajnu jsme využili garance a dotací úroků od PGRLF.“

Před několika lety si Hodanovi pořídili kotel na uhlí, pelety a obilí. „Vím, že mezi sedláky se o kotle na obilí vedou vášnivé diskuse, ale my v tom vidíme možnost likvidace odpadů a stabilizace minimální ceny obilí. Kotel slouží k vytápění domu, dílny a ohřevu teplé vody,“ vysvětluje Jiří Hodan.

Nedávno se mladý hospodář stal členem zastupitelstva obce Soběkury, která žije velice aktivním životem. Působí zde několik dobrovolných spolků a ročně tu proběhne zhruba stovka akcí.  „Jakožto sedlák, který vidí obec trošku jinýma očima než ostatní zastupitelé, se pomalu snažím měnit i jejich pohled. Rád bych, aby se neupravoval pouze vnitřek obce, ale větší pozornost se věnovala třeba cestám a příkopům. Zmulčovaná hmota v příkopech kolem silnic zahnívá a dusičnany z ní míří přímo do vodních toků. Neřešených problémů je samozřejmě celá řada, ale já doufám, že se mi podaří leccos prosadit. Vždyť kdo už by měl mít s obcí lepší úmysly, než ti, co tu dlouhodobě žijí a podnikají?“ věří Jiří Hodan.

„Důkazem, že sedlačinu snad nedělám špatně, byla nedávná návštěva jednoho vlastníka půdy z okolí. Říkal, že sleduje, jak hospodařím, jak poctivě opravuji drenáže, což prý u družstevníků nikdy neviděl. Nabídl mi, zda bych si místo nich nechtěl pronajmout jeho pole. A chodí i další, což považuji za velký zvrat, protože zpočátku někteří vlastníci sedlákům příliš nedůvěřovali. Že by se blýskalo na lepší časy?“ netají svou radost mladý sedlák.

Šárka Gorgoňová, tisková referentka ASZ

Přečteno: 972x