Rod Smetanů hospodaří ve Svobodných Dvorech již od roku 1620. Současný statek, který pochází z roku 1879, zakoupil dědeček dnešního majitele těsně před druhou světovou válkou. Novou éru svobodného hospodaření zde v roce 1991 započal ve svých devatenácti letech právě David Smetana. „Rozhodnutí to bylo jednoznačné, i když začátky, asi jako všude, lehké vůbec nebyly. Věnoval jsem se i živočišné výrobě – choval koně, býky, prasata, jako nejideálnější se však časem ukázalo specializovat se na pěstování zeleniny. Jsem šťastný, že jsem svobodný sedlák a nikdo mi neurčuje, co musím dělat,“říká hrdě statkář.
Rostlinnou výrobu na 35 hektarech orné půdy prezentuje hlavně zelí, brambory, cibule, dýně a cuketa. Snaha odlišit se a být pro zákazníky zajímavými vede Smetanovi i k vymýšlení nejrůznějších specialit – třeba modrých brambor, velmi se ujala oválná cibule. Již několik let jsou však hitem čtyři druhy salátů vyráběné přímo na statku. Při jejich přípravě je využita nejmodernější technika s důrazem na uchování vitamínů a léčivých látek. Smetanovi je prodávají jak ze dvora, tak na farmářských trzích, nově i v supermarketu – hradeckém Ternu. „Bohužel odběry jsou malé a náklady na dopravu vysoké,“ říká David Smetana.
Doplňkovou aktivitou je provoz penzionu, který má na starosti manželka pana Smetany Jitka. „Kromě stabilizace výdělku přináší jeho provoz i další nespornou výhodu. Ženu tato práce velice baví, realizuje se v ní a dokáže zde pro naše hosty vytvořit skvělou atmosféru a takřka domácí pohodu, díky které se k nám pravidelně vracejí. Smysluplné zapojení žen do chodu farmy, případně najití způsobu, jak využít jejich potenciál je, dle mého názoru, jedna z dosud ne zcela úspěšně realizovaných věcí na mnoha farmách. Ne každou ženu baví věnovat se pouze administrativě a je škoda nevyužít i jiných možností. Dále je nezbytně nutné zapojit do běhu farmy i děti. Nenásilně, hravou formou, aby věděly, co je práce na statku. Propojení generací je geniální, protože od starší generace čerpáme zkušenost a mladou připravujeme na budoucí povolání,“myslí si farmář.
Ve snaze přiblížit život na farmě i dětem z města pořádají Smetanovi pravidelně tzv. Projektové dny, během kterých seznamují děti předškolního a mladšího školního věku jak se statkem a prací na něm, tak celkově se zemědělstvím. Pro tyto účely oživili statek i zvířaty – lamami alpakami a kozami girgentánskými.
Pro děti by zde rádi vybudovali i další zajímavosti, které pan Smetana viděl u farmářů v zahraničí. „Návštěvy farem u nás i v zahraničí jsou pro mě nesmírně inspirující a z každé z nich si dokážu odnést něco pozitivního a přínosného. Vřele doporučuji všem,“ radí David Smetana.
K práci na farmě, vymýšlení novinek pro své zákazníky a funkcím v regionálním i celostátním předsednictvu ASZ přibyla panu Smetanovi ještě jedna – v březnu letošního roku se stal jedním z jedenácti poradců nového ministra zemědělství Mariana Jurečky. „Kromě hájení zájmů soukromých zemědělců bych se rád zasadil i o to, aby byl lidem médii předkládán trochu jiný pohled na zemědělství než doposud. Žádné grafy, statistiky a uplakané vize, na které jsou lidé již alergičtí. Ale představení farmářů jako výrobců kvalitních potravin, těch, kteří pečují o půdu, krajinu a pozitivně ovlivňují život v obci, ve které žijí a hospodaří. Že nejsou žádné plačky, které si jen stěžují a stávkují a prosí o dotace. A aby Společná zemědělská politika byla zaměřena i na rodinné farmy. Vždyť letošní rok byl vyhlášen OSN Rokem rodinných farem a pan ministr je ze strany, která oprávněně rodinu podporuje,“ říká David Smetana a dodává: „V menším měřítku se o to prostřednictvím své farmy snažím již řadu let, proto pevně věřím, že nyní to půjde ještě lépe.“
Šárka Gorgoňová, tisková referentka ASZ