Přes tamní intervenční nákup přitom není obchodováno vlastně žádné množství. Zemědělci mají prostě v každém okamžiku jistotu fungování intervence a tudíž minimální ceny na trhu a obchodníci si nedovolí tuto cenu snížit. U nás však více než půl roku výkupy nabízí cenu obilí, která je pod náklady a krize na českém trhu se tak prohlubuje. Kompetentní místa však zatím, podle dosavadního přístupu, nevnímají situaci příliš tragicky. Takové bylo hodnocení zástupců ASZ na tiskové konferenci, která se k tomuto problému konala předminulý týden.
Předseda ASZ Stanislav Němec na setkání s novináři konstatoval, že nedošlo k naplnění slibů daných ministerstvem zemědělství a potažmo vládou ČR naší zemědělské veřejnosti z období před vstupem do EU. V důsledku podcenění situace a nezajištěním dostatečných skladovacích kapacit Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF) selhala záchranná síť intervenčního nákupu obilovin. Nedůsledností některých českých úřadů tak čeští zemědělci přicházejí o svůj profit a stát o peníze na daních. ASZ proto požádala o audienci premiéra k jednání na toto téma, ten však problém obratem přesunul zpět na ministra Zgarbu. Úřadující ministr zemědělství přitom dosud na návrhy ASZ, předložené před půldruhým měsícem, nereagoval…. Co na tom, že další sklizeň už začala.
S problémy kolem obilí souvisí také argumentace týkající se věrohodnosti odběru a zkoušení vzorků na intervenční nákup. Tady ASZ především zdůrazňuje, že zemědělci nebyli dostatečně předem informováni o konkrétních požadavcích. Považujeme za legitimní požadavek, aby stát plnil své sliby, tak jako všichni zemědělci musí plnit stále se zvyšující požadavky kladené do zákonů a vyhlášek. Čeští farmáři ale zatím, po roce „fungování“ intervence, mají v této chvíli výrazně narušené finanční toky a z většiny blokované vlastní skladové prostory, všichni však doufali, že se situace nebude dva roky po sobě opakovat. Když ale ministr Zgarba ve svém sloupku v Zemědělci minulý týden prohlásil, že „….má jen omezené možnosti provádět okamžitá opatření ke snížení případných přebytků…..“, potupně se rozplývá naděje na zásadnější změnu.
Co je však s podivem, že tento klíčový a plošný problém s cenou nejzákladnější komodity nechává zástupce ostatních nevládních zemědělských organizací, soudě podle jejich dosud vlažných vyjádření, víceméně v klidu. V minulosti přitom právě tito představitelé zrovna nešetřili kritikou za některá opatření, stejně tak jako mnohokrát nezemědělskou veřejnost strašili při každé změně počasí katastrofickými scénáři o osudu našeho zemědělství a po státu neustále požadovali, aby do zemědělství pouštěl další nejrůznější dotace (zaorávky, sucho, atd…). Když se ale nyní jedná o plnění slibů této vlády v podobě funkčnosti základního nástroje společné zemědělské politiky EU, když celý problém se doslova sype ven ze vrat přetékajících skladů u zemědělců, tak tito představitelé známí i organizováním razantnějších akcí svůj přístup zatím prezentují velmi vlažně. A když i prezident Agrární komory nepochopitelně přizná SZIFu „rok hájení“, který mimochodem letos stál zemědělce několik miliard korun, pak i obyčejnému sedláčkovi se musí nabízet myšlenka, jestli někteří vlivní členové těchto organizací přeci jen dál raději nezůstávají napojeni na současný politický establishment, než aby rok před volbami našli odvahu jasně pojmenovat situaci a vyzvat k řešení současné krize, která mnohým zemědělcům přináší existenční trable či přinejmenším zbytečně větší závislost na státních dotacích.
Tabulka: Konkrétní návrhy ASZ na řešení:
Krátkodobé:
Prosadit spuštění intervenčního nákup již od 1. září běžného roku
Zprůhlednit a zpružnit systém intervenčního nákupu, zlepšit vzájemnou komunikaci mezi SZIFem a zemědělci - informovat o všech hodnocených parametrech dopředu, neměnit podmínky uprostřed procesu
Zajistit dostatek skladovacích kapacit pro intervenční nákup
Vyvodit svůj díl odpovědnosti za současný stav v nejvyšším vedení SZIF
Dlouhodobé:
Obnovit program „půda do klidu“
Přesunout dotačních podpory především do oblastí LFA
Podpořit vzniku skladových kapacit v rukou zemědělců
Rozhýbat podporu nepotravinářským programům využití obilovin
Ing. Jaroslav Šebek, tajemník ASZ ČR