Dalšími pilíři reformy je odbourání intervence, sloučení kvóty A a B, restrukturalizační program pro cukrovary, kompenzace ve výši 60% rozdílu poklesu výkupní ceny pro pěstitele, podpora pro soukromé skladovatele cukru. Dalším prvkem reformy je podpora pro technické pěstování cukrovky pro výrobu například bioetanolu.
Jak je, ale o Bruselských reformách známo, „devil is in details“- „ ďábel vězí v detailech“ a tak můžeme jen s napětím očekávat, jaký dopad bude mít reforma trhu cukru na pěstitele v ČR. Farmáři v Evropě s reformou ostře nesouhlasí a z jejich analýz vyplývá, že pro řadu států to je konec pěstování řepy.Výši kompenzace experti COPA spočítali na 11,15 EUR což znamená ztrátu pro pěstitele na ceně cukrovky ve výši 25%.
Trochu znepokojivé je stanovisko ministerstva zemědělství v čele s novým ministrem Mládkem, který nechává aktivitu na velkých hráčích z Francie a Německa, místo aby aktivně vyjednal podporu pěstitelů alespoň pro pěstování cukrovky pro technické účely.Pasivita se v Evropské tlačenici nevyplácí.
Ing. Michal Pospíšil, zahraniční tajemník ASZ ČR